Teorię lotów kosmicznych mogę napisać w ciągu kilku dni.
Jeśli chodzi o poradnik, taki ze zdjęciami, to pewnie trochę się zejdzie, bo muszę sobie trochę przypomnieć grę. Powoli zacznę dziś coś klecić i w miarę postępów będę rozbudowywał o wątki paradokumentalne.
[Post scalony: [time]Śro, 28 Maj 2014, 16:07:30[/time]]
Czyli efekt Obertha formalnie wykorzystywalem tylko przy lekkich pojazdach?
Efekt Obertha uzyskujemy odpalając impuls w perycentrum. Gdy impuls trwa kilka (-naście minut), perycentrum nam się przemieszcza w prograde. Apocentrum nie trafia wtedy w cel, a okno transferowe, gdzie jesteśmy w polu grawitacyjnym celu nie jest w obszarze najniższej energii potencjalnej orbity. Powoduje to, że hamowanie jest wtedy nieekonomiczne.
[Post scalony: Czw, 29 Maj 2014, 08:26:48]
Chciał bym jeszcze wyjaśnić pewną kwestię. Prawo Obertha mówi, że tym łatwiej nam przyspieszyć obiekt poruszający się w polu grawitacyjnym innego obiektu, im ma on większą prędkość. Największą prędkość nasza rakieta posiada w perycentrum, dla tego przyspieszając od tego punktu, szybciej osiągniemy żądaną prędkość.
Drangir, formalnie wykorzystywałeś efekt Obertha, bo przyspieszając w każdym punkcie orbity, po pewnym czasie ten punkt stanie się perycentrum. Przyspieszając w perycentrum, ale rozciągając ten manewr na kilkanaście minut, tak jak napisałem wyżej, przesuwasz PE w prograde, więc efekt Obertha wystąpi, ale nie oto w tym chodzi. W takich przypadkach możemy jedynie zauważyć, że w/w efekt na prawdę działa, bo nim mamy wyżej PE tym łatwiej nam je powiększać.
« Ostatnia zmiana: Czw, 29 Maj 2014, 08:26:48 wysłana przez Robson »
Zapisane
Robson Kerman - Profesor Orbitologii Teoretycznej. Zabójca Piwo Grillsa Kermana zwanego Niedźwiedziem z Eve.
Jego oficjalnym guru jest Sobol - budowniczy wspaniałych części rakiet.