Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - jaro738

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
LH2/LOX jako paliwo i tankowanie na orbicie? 6x tankowanie przy użyciu rakiety bardziej skomplikowanej niż SaturnV. Nie wiem na co Tobie pozwalał Kerbal Construction Time, ale w czasie programu Apollo starty byly co 2-3 miesiące. Było to też związane z oknami startowymi dla poszczególnych miejsc lądowania, do tego gdyby zależałoby nam na czasie myślę że można by zejść do 1,5 miesiąca bez powiększania VAB. 1,5 miesiąca x 6 startów= 9 miesięcy jeśli nie zaliczamy żadnych obsuw - w ciul i trochę paliwa kriogenicznego zdąży się wygotować w takim czasie.

2
Inne / Odp: Odp: Pokaż nam swój [cokolwiek]!
« dnia: Pon, 03 Paź 2016, 21:19:42 »
Aby zobaczyć link - ZAREJESTRUJ SIĘ lub ZALOGUJ SIĘ
Tankowanie przed misją na Marsa:






Panele słoneczne zaraz koło J2? interesujące :P

3
Dyskusje na dowolne tematy / Odp: No i rympło...
« dnia: Pią, 02 Wrz 2016, 12:55:53 »
Operator satelity AMOS,wartego ok 200mln dol., miał wykupione ubezpieczenie, obowiązujące przez rok od momentu... uruchomienia silników...

4
Dyskusje na dowolne tematy / Odp: internetowe znaleziska
« dnia: Nie, 10 Kwi 2016, 08:14:29 »
Pusta rakieta ma niski środek ciezkosci, 9 ciężkich silników i nogi ma dole, a wyżej puste zbiorniki. Po llądowaniu nogi maja być dodatkowo przyznawane do barki

5
Dyskusje na dowolne tematy / Odp: internetowe znaleziska
« dnia: Pią, 08 Kwi 2016, 12:34:24 »
akurat Falcona 9 SpaceX wozi po drogach. Jedyne wymaganie to wysokie mosty i brak ciasnych zakrętów


6
Dyskusje na dowolne tematy / Odp: internetowe znaleziska
« dnia: Pią, 08 Kwi 2016, 09:54:03 »
Po pierwsze - zgoda Meksyku byłaby potrzebna i tych wszystkich małych państwowek nad którymi rakieta by leciała przed osiągnięciem wysokości 100km.
Po drugie -mamy tu bardzo wąski korytarz dostępnych inklinacji

A co do tej australiiTo Cię nie rozumiem. Nikt nie będzie tam niczego sciagal. Raz problemy prędkości z jaką musiał by stopień wchodzić w atmosferę. Dwa - koszta ściągnięcia stopnia z Australii do Ameryki.

7
Dyskusje na dowolne tematy / Odp: internetowe znaleziska
« dnia: Pią, 08 Kwi 2016, 09:04:10 »
@Kadaf
Może nie akumulator, ale gdybyś np był uczelnia i miał świetny eksperyment, który zawiera się ogólnych pracach naykowych i tak dalej to myślę, że miejsce w Dragonie albo Cygnusie by się znalazło. Co do platformy jeszcze to następna rakieta spacex (nazwa wstępną BFR - Big F*****g Rocket) będzie tak duża, ze nie będzie mogła wrócić nad ląd, więc technologia będzie musiała być opracowana. Obecna barka też jest na nią za mała, ale jakiś tajemniczy klient kupił od Sea lunch ta ze zdjęcia parę postów wyzej

8
Dyskusje na dowolne tematy / Odp: internetowe znaleziska
« dnia: Czw, 07 Kwi 2016, 22:35:27 »
@JW
Dlatego na GTO ma latac Falcon Heavy. I tu nadal potrzebujemy umiejętności lądowania na platformie - boczne człony mają wracać na Cape Canaveral, ale centralny bedzie leciał tak szybko, że musi lądować na oceanie.

@Kadaf - nie, to po prostu znaczy, że SpaceX ma takie ceny, że taniej bedzie kupić u niego rakietę niżu konkurencji mniejszą. a po opanowaniu lądowania, start używanym (czy jak SpaceX woli to nazywać - przetestowanym, dobrze sprawdzonym) pierwszym członem ma spaśćw dół o kolejne 30%

9
Dyskusje na dowolne tematy / Odp: internetowe znaleziska
« dnia: Czw, 07 Kwi 2016, 22:10:51 »
Otóż lata się na pół-pusto.Bo jedna firma kupi start dla satelity o wadze 8t, inna 5t, a inna 13t. a nasza rakieta ma udźwig13t. Bo firm kupujących starty nie obchodzi, czy rakieta ma nośność X, czy Y. Firmę interesuje:
- czy nośność jest wystarczająca do wyniesienia (może być większa)
- czy ładunek zmieści się w owiewce
- czy to najbardziej opłacalna opcja (biorąc pod uwagę cenę startu, ubezpieczenia - co wynika z awaryjności - ubezpieczenie na Protona kosztuje mniej niż na Atlasa, ale cena startu Protona to waciki w porównaniu z Atlasem).

Co do latania do Afryki... Pierwszy stopień po torze zbliżonym do balistycznego w misiji SES-9 miał lądować w odległości 660km od platformy. Atlantyk jest kapkę szerszy...

10
Stacje kosmiczne / Odp: MIR
« dnia: Czw, 03 Mar 2016, 11:07:27 »
Aby zobaczyć link - ZAREJESTRUJ SIĘ lub ZALOGUJ SIĘ
Mam nadzieję, że Rosjanie odłączą swoją część ISS, tak jak to zapowiadają od jakiegoś czasu i rozpoczną na poważnie eksplorację przestrzeni kosmicznej.

1. Dwa zdjęcia poglądowe

ISS


MIR


Widać na nich różnice w połączeniach między modułami natych dwóch stacjach. Na MIR wszelkie kable itp były poprowadzone przez przejścia między modułami. Na ISS nic takiego nie ma miejsca. Dlaczego? Moduły przecież dzielą elektrykę systemy podtrzymania życia teletechnikę, etc. Otóż proszę państwa brak kabli w śluzach jest lekcją wyciągniętą z przeszłości, kiedy to Rosjanie przy próbie zadokowania Progressa do MIR-a uderzyli w stację i naruszyli szczelność jednego z modułów. Kosmonauci (dwóch Rosjan i Amerykanin) próbowali zamknąć uszkodzony moduł, ale na przeszkodzie stanęły te wszystkie kable nie pozwalające zamknąć grodzi, trzeba było po prostu je wszystkie poprzecinać, co chwile trwało, a powietrza na stacji ubywało... Więc jak są połączone moduły na ISS? A tak:

Wszystkie kable poprowadzone są na zewnątrz stacji. dzięki temu moduły można szczelnie odseparować w ciągu sekund. Ogromna zaleta. No ale jak są zalety, to są i wady. Ułożenie tych kabli zajęło wiele godzin pracy w czasie EVA, a teraz wyobraźmy sobie, że te wszystkie kable które są między Unity i Zarya trzeba by po rozłączać... 20 lat już prawie minęło od kiedy pierwsze kable zostały położone, w między czasie dochodziły kolejne i kolejne i kolejne. na to trzeba więcej niżwiele wiele godzin EVA.

2. Zarya została wyniesiona na orbitę w 1998 roku... w tym roku jest pełnoletnia... Powoli kończą się gwarancje producentów na komponenty, coraz dłuższa robi się lista usterek, coraz więcej czasu astronauci i kosmonauci muszą poświęcać zamiast na badania naukowe na utrzymanie stacji. Mir był na orbicie 15 lat i był najdłużej działającym załogowym statkiem kosmicznym. w 2024, kiedy to amerykanie chcą zakończyć program ISS, a rosjanie mieli by odłączyć swóją część Zarya będzie miała 26 lat...

3. Rosjanie zapowiadają że na poważnie zabiorą się za eksploracje kosmosu... no zapowiadają, od 1991... co roku za 3 lata budują bazę na księżycu, co roku następca Soyuza jest tuż tuż...

11
Statki kosmiczne / Odp: Załogowy przelot nad Wenus (RSS) - wideo
« dnia: Wto, 27 Paź 2015, 13:35:22 »
świetna robota.

Jeden szczegół. W tej misji transpozycja CSM miała nastąpić przed Trans Venus Injection. W razie konieczności wykonania abortu tuż po TVI statek musiał być już ustawiony odpowiednio, bo inaczej silnik CSM nie dałby rady zawrócić statku.

12
Nie taka unikalna. Sojuz i inne rosyjskie rakiety raz z tego korzystają. Tak samo działał amerykański ladownik księżycowy w przypadku abortu w czasie lądowania. Amerykanie ten scenariusz nazwali fire in the  hole

13
I po to wymyślono regulacje siły ciaguciągu.

14
Aby zobaczyć link - ZAREJESTRUJ SIĘ lub ZALOGUJ SIĘ
Aby zobaczyć link - ZAREJESTRUJ SIĘ lub ZALOGUJ SIĘ
Podróż na Merkurego to potężny koszt delta-V - nie dość że orbita jest bardzo ekscentryczna a obiekt niewiele większy od księżyca (niska grawitacja utrudnia zyskanie stabilnej orbity z prędkosci transferowej) to samo obniżenie trajektorii tak nisko na jego orbitę nie jest łatwe. Prawdopodobnie nie ma technicznych możliwości do  zbudowaniu rakiety z wymaganą  ilością substancji pednej do czasu wprowadzenia nowych typów napędu.

A co do klikow - to jest w naszych rękach. Podeslij znajomym, opublikuj gdzieś - zacznie rosnąć.
Hmm a jak by wysłać sondę rakietą Saturn V? ;D Oczywiście pomijając koszty. Na orbitę można by w ten sposób wynieść ze 100 ton paliwa.


infrastruktura dla saturna już nie istnieje. fabryki, ośrodki testowe, transport przygotowanie, vab, mlp, platforma startowa, kontrola lotów. nic z tych rzeczy już nie jest dostosowane do saturna.

ale nawet jeśli sondy nie latają delta IV H 24t na leo, tylko mniejszymi rakietami. większą rakieta, większy stopień transferowy to większa szansa, że coś pójdzie nie tak. lepiej poczekać nawet parę miesięcy dłużej.

15
Rakiety / Odp: Centaur R i Centaur II R (reusable)
« dnia: Wto, 22 Lip 2014, 07:26:26 »
początkowo z KSC, a docelowo z McGregor w Teksasie, ale to nie ma zanczenia, bo pierwszy stopien będzie wykonywał odpalenie hamujące (0:40) pozwalające wrócić na miejsce startu, natomiast drugi stopień wykona pełne okrążenie Ziemi


Strony: [1] 2 3 ... 10