Mam nadzieję, że Rosjanie odłączą swoją część ISS, tak jak to zapowiadają od jakiegoś czasu i rozpoczną na poważnie eksplorację przestrzeni kosmicznej.
1. Dwa zdjęcia poglądowe
ISS

MIR

Widać na nich różnice w połączeniach między modułami natych dwóch stacjach. Na MIR wszelkie kable itp były poprowadzone przez przejścia między modułami. Na ISS nic takiego nie ma miejsca. Dlaczego? Moduły przecież dzielą elektrykę systemy podtrzymania życia teletechnikę, etc. Otóż proszę państwa brak kabli w śluzach jest lekcją wyciągniętą z przeszłości, kiedy to Rosjanie przy próbie zadokowania Progressa do MIR-a uderzyli w stację i naruszyli szczelność jednego z modułów. Kosmonauci (dwóch Rosjan i Amerykanin) próbowali zamknąć uszkodzony moduł, ale na przeszkodzie stanęły te wszystkie kable nie pozwalające zamknąć grodzi, trzeba było po prostu je wszystkie poprzecinać, co chwile trwało, a powietrza na stacji ubywało... Więc jak są połączone moduły na ISS? A tak:

Wszystkie kable poprowadzone są na zewnątrz stacji. dzięki temu moduły można szczelnie odseparować w ciągu sekund. Ogromna zaleta. No ale jak są zalety, to są i wady. Ułożenie tych kabli zajęło wiele godzin pracy w czasie EVA, a teraz wyobraźmy sobie, że te wszystkie kable które są między Unity i Zarya trzeba by po rozłączać... 20 lat już prawie minęło od kiedy pierwsze kable zostały położone, w między czasie dochodziły kolejne i kolejne i kolejne. na to trzeba więcej niżwiele wiele godzin EVA.
2. Zarya została wyniesiona na orbitę w 1998 roku... w tym roku jest pełnoletnia... Powoli kończą się gwarancje producentów na komponenty, coraz dłuższa robi się lista usterek, coraz więcej czasu astronauci i kosmonauci muszą poświęcać zamiast na badania naukowe na utrzymanie stacji. Mir był na orbicie 15 lat i był najdłużej działającym załogowym statkiem kosmicznym. w 2024, kiedy to amerykanie chcą zakończyć program ISS, a rosjanie mieli by odłączyć swóją część Zarya będzie miała 26 lat...
3. Rosjanie zapowiadają że na poważnie zabiorą się za eksploracje kosmosu... no zapowiadają, od 1991... co roku za 3 lata budują bazę na księżycu, co roku następca Soyuza jest tuż tuż...