Witam
Jako że od wersji 1.0 samoloty w końcu mają rację bytu wymyśliłem jak wprowadzić parę lotniczych udogodnień

W temacie podałem 4 dziwne skróty, które w lotnictwie używane są na co dzień i strasznie ułatwią życie w KSP więc już tłumaczę :
- ILS - Instrument Landing System - System lądowania na przyrządach. Stosowany w lotach bez widoczności,pokazuje nam na przyrządach naszą pozycję pionową i poziomą względem osi pasa. Najbardziej zaawansowane systemy 3 klasy umożliwiają lądowanie na autopilocie od podejścia do zatrzymania się. W KSP mamy do czynienia z uproszczoną wersją 1.
- DME - Distance Measuring Equipement - radiodalmierz, po prostu pokazuje nam odległość do progu pasa
- NDB / VOR - Radiolatarnie, w lotnictwie różnice w działaniu pomiędzy nimi są duże, ale w KSP działają jednakowo, służą do nawigacji
VOR/NDB - NAWIGACJAJest to bardzo prosty system i myślę że zdjęcia są nie potrzebne. Stawiamy gdzieś w terenie komputer sterujący, zmieniamy sobie jego nazwę na np. VOR1 - Podejście, i zostawiamy niech sobie leży. Zasilanie nie jest mu potrzebne. KSP ten zostawiony komput... ekmh radiolatarnię będzie widział jako pojazd i pojawi on nam się zarówno w terenie jak i na mapie. Wystarczy wybrać go jako cel, i na navballu pojawia nam się wskaźnik pokazujący kurs na który mamy lecieć, dzięki czemu nigdy się nie zgubimy, proste prawda ?
ILS/DME - LĄDOWANIENo tak więc polataliśmy sobie ale pasowałoby wylądować. Niestety powrót nam trochę zajął, zrobiło się ciemno, i ciężko jest określić pozycję względem pasa/ ziemi a jak mamy mod z chmurami to już w ogóle mamy przerypane. Właśnie dla takich momentów warto zainwestować w ILS.
System składa się z dwóch nadajników, umieszczonych w osi pasa. Jeden z nadajników umieszczamy tuż przy progu pasa (poniżej górki) a drugi w znacznej odległości od pasa np. 10km.
Są to tzw. markery, outer i inner, czyli zewnętrzny i wewnętrzny (Localiser)
Mapę mamy podzieloną na 4 części, N,E,S,W i ich odpowieniki 0,90,180,270 stopni. Pas w grze ma dwa kierunki 27, i 09.
Skupię się nad pasem 09 bo jest od lądu i łatwiej stawiać nadajniki.
Lądowanie zaczynamy w w odległości jakiś 2-3 km od Outer Marker, lecimy na niego kursem kursem 60-120 stopni, i w odległości około 1km (uwzględniamy to że DME podaje odległość wraz z wysokością ! ) od niego przełączamy się na Localiser (wewnętrzny marker).
Na navballu pojawi nam się różowy wskaźnik celu, czekamy aż umieszczona pośrodku niego kulka zacznie się zbliżać do linii 90*. Gdy kulka będzie już prawie na linii zaczynamy zakręt, w wyniku czego wskaźnik prograde zacznie się zbliżać do naszego wskaźnika celu. Cały myk polega na tym że trzeba ustawić samolot by kropka wskaźnika celu, pionowa linia na wskaźniku prograde i pionowa linia 90* były ze sobą zgrane.
Wtedy wystarczy już tylko czekać aż samolot znajdzie się tuż przed Localiserem, podnosimy trochę dziób żeby nie skosić nadajnika, i po chwili lądujemy na pasie !
Lampy na nadajniku pełnią tylko i wyłącznie funkcję ostrzegawczą.







DME jest używane razem z ILS i włączamy/wyłączamy klawiszem F4. Wtedy też pojawia się i znika nam ikonka markera pod którą widnieje nasza odległość do pasa ładnie podświetlona na zielono
Korzystając z tego systemu możemy też obliczyć kąt podejścia. Będzie nam potrzebna
Aby zobaczyć link -
ZAREJESTRUJ SIĘ lub ZALOGUJ SIĘ oraz odległość zewnętrznego markera od pasa.
tga = wysokość / odległość markera od pasa
Jeśli mamy marker na odległości 10km, i wysokość nad nim 2km to 2/10 = 0.2, znajdujemy w środkowej kolumnie 0.2 i odczytujemy dla niej wartość z 1 kolumny, czyli wychodzi około 12 stopni
Oczywiście wygląd radiolatarni zależy tylko i wyłącznie od Was, ważne żeby miała jakiś komputer bo jak będzie zaklasyfikowana jako śmieć to po pewnym czasie zniknie i może nie być widoczna.
Filmik z podejścia z naprowadzaniem w dwóch płaszczyznach : (odszedłem do góry trochę za wcześnie, ale to kwestia wprawy

)
Fotki starego systemu bez systemu naprowadzania horyzontalnego.




TUTAJ MOŻNA ŚCIĄGNĄĆ LOCALISER :
Aby zobaczyć link -
ZAREJESTRUJ SIĘ lub ZALOGUJ SIĘNa fejsbukowej grupie KSP, zmotałem się z paroma osobami również zakręconymi na punkcie lotnictwa i próbują oni własnie zbudować własne systemy PAPI i ALS Lights

Zapraszam do komentowania !