Kerbal Space Program Forum | Polska Społeczność Gry

Galerie => Statki kosmiczne => Wątek zaczęty przez: JackRyanPL w Wto, 15 Lip 2014, 21:45:47

Tytuł: Wahadłowiec "Pitagoras" - Space Shuttle "Pythagoras" Mk I
Wiadomość wysłana przez: JackRyanPL w Wto, 15 Lip 2014, 21:45:47
(http://i.imgur.com/niAkypi.png)

Po wielu próbach i testach, wielu zmarnowanych środkach oraz sporej ilości eksplozji na poligonie udało się. Nerd Company stworzyła wahadłowiec z ładownią, bez sprowadzania części z zagranicy (czyt. bez modów ). Efektem pracy inżynierów jest "Pitagoras", chluba Nerd Co.

(http://i.imgur.com/86G37qf.jpg)

Podobnie jak "Demokryt" prom startuje z pasa jak rakieta. Na wysokości 5 km zostają odczepione boczne dopalacze, i przez następne 60 km nie dzieje się nic. Po przekroczeniu bariery atmosfery, kończy się paliwo w zbiorniku głównym. Uruchamiane są wtedy silniki manewrowe, dysponujące wystarczającą mocą aby wprowadzić wahadłowiec na stabilną orbitę powyżej 70 km.

(http://i.imgur.com/6664Yqc.jpg)

(http://i.imgur.com/Z0rbVYk.jpg)

(http://i.imgur.com/dZrmAR5.jpg)

(http://i.imgur.com/Eg2Nfw9.jpg)

(http://i.imgur.com/HRZUIpD.jpg)

(http://i.imgur.com/q8VIOcN.jpg)

Pułap operacyjny promu to 80 km. Na tej wysokości wypuszczane są satelity, jak Discoverer Mk II w tym wypadku. Najpierw następuje otwarcie ładowni. Do jej budowy został wykorzystany Claw, czyli Chwytak, który trzyma górną część poszycia promu. Gdy załoga jest gotowa to wypuszczenia ładunku, następuje zwolnienie blokady doku, i poszycie idzie do góry odsłaniając cały luk bagażowy. Po tym satelita oddziela się od promu. Gdy operacja zostaje zakończona, ładownia jest zamykana.

(http://i.imgur.com/tSEgSp9.jpg)

(http://i.imgur.com/fWPFB1U.jpg)

(http://i.imgur.com/Y3bZcUs.jpg)

Po wykonaniu powierzonego zadania i wymaganych testów, załoga przystępuje do najtrudniejszego manewru w ciągu całej misji - deorbitacji. Muszą trafić w cel o długości około 2 km, polegając tylko na odczytach z komputerów, nie widząc go, będąc ponad 80 km nad Kerbinem i ponad 250 km od celu.

(http://i.imgur.com/GZ3dlte.jpg)
       
                                                                       
(http://i.imgur.com/n073KAC.jpg)

(http://i.imgur.com/aqgx5EZ.jpg)

Gdy odległość od pasa wynosi mniej niż 10 km prom zamienia się w szybowiec. Pusta maszyna, bez paliwa i ładunku, lata wspaniale.

(http://i.imgur.com/SOMJcBX.jpg)

Przy prędkości 50 m/s czyli 180 km/h lub 100 węzłów, jak podaje wieża kontrolna koła dotykają pasa. Aktywują się wtedy hamulce, które stopniowo hamują pojazd do 0. Teraz, nadchodzi czas dla grupy techników, która dokona przeglądu.

(http://i.imgur.com/sdooqoU.jpg)

(http://i.imgur.com/NH1YGUO.jpg)

(http://i.imgur.com/LZDC5mA.jpg)

Dane techniczne - prom startujący
Masa - 198 ton
Ilość części - 231
Około 10 do 12 tysięcy jednostek utleniacza i odpowiednia ilość paliwa ciekłego

Dane techniczne - prom na orbicie
Masa - 29,6 tony
Liczba części - 171
Zapas monometylohydrazyny - 630 jednostek
Zapas paliwa ciekłego - 780 jednostek
Zapas utleniacza - 660 jednostek
Zapas prądu - 1412 jednostek
Załoga - 3 kerbonautów

Cytuj
Oświadczenie prezesa Nerd Company

Wraz z zarządem firmy, doszliśmy do wniosku po ostatnim spotkaniu, iż era wahadłowców w Nerd Company jest zakończona. Promy okazały się drogim i trudnym w utrzymaniu przedsięwzięciem. Ponadto testy na poligonie wykazały, iż nawet drobny błąd konstrukcyjny może spowodować katastrofę. Od dzisiaj zaopatrzenie i załoga na stację kosmiczne będzie dostarczana w łatwiejszy sposób, za pomocą rakiet. W związku z tym, pragniemy przedstawić państwu utajnione nagranie z testów innego promu. Przedstawia ono prototyp ładowni
https://www.youtube.com/watch?v=fgdFr1QvI4o&list=UUn3LHb0cilIGArTnjVj2MWw
Tytuł: Re: Wahadłowiec "Pitagoras" - Space Shuttle "Pythagoras" Mk I
Wiadomość wysłana przez: DragonsNightmare w Wto, 15 Lip 2014, 21:57:23
Świetna stockowa maszyna. Szkoda, że Nerd Company z nich rezygnuje. KSSA(KS Space Agency) dopiero zaczyna na dobre w nie wchodzić.
Tytuł: Re: Wahadłowiec "Pitagoras" - Space Shuttle "Pythagoras" Mk I
Wiadomość wysłana przez: JackRyanPL w Wto, 15 Lip 2014, 22:01:12
Poza Demokrytem i Pitagorasem jest jeszcze około 7 projektów będących w atmosferze latającymi trumnami. Firma po prostu troszczy się o swoich, i woli dmuchać na zimne. Rada doszła do wniosku, że koszt wyniesienia i eksploatacji rakiety równa się 1/10 kosztów wyniesienia wahadłowca, mimo różnic gabarytowych. Ponadto, rozmiar ładowni ogranicza rozmiary sond.
Tytuł: Re: Wahadłowiec "Pitagoras" - Space Shuttle "Pythagoras" Mk I
Wiadomość wysłana przez: Kadaf w Śro, 16 Lip 2014, 11:38:03
Zgrabna maszynka, bardzo "promowo" wygląda. Dwie rzeczy są ekstra, otwierana na stocku ładownia no i coś na co nigdy nie wpadłem (ja? Ja na coś nie wpadłem? :) ), mianowicie tylna krawędź skrzydeł. Zastosowałeś tu Ryan to paskudne i wydawało by się nie pasujące do niczego skrzydełko by w rezultacie uzyskać wyjątkowo zgrabny profil płata, świetnie wygląda :)
Tytuł: Re: Wahadłowiec "Pitagoras" - Space Shuttle "Pythagoras" Mk I
Wiadomość wysłana przez: Element4ry w Śro, 16 Lip 2014, 14:19:41
Racja, podoba mi się wykorzystanie tego skrzydełka, jak już Kadaf zauważył. No i to wygląda jak prom kosmiczny!
Tytuł: Re: Wahadłowiec "Pitagoras" - Space Shuttle "Pythagoras" Mk I
Wiadomość wysłana przez: Mikare12 w Śro, 16 Lip 2014, 14:56:14
Bardzo ładna sylwetka tego wahadłowca.Użyłeś brzydkie skrzydła aby stworzyć coś ładnego.Świetne użycie Grabbing arm :). 98/100.Powinieneś to wrzucić na oficjalne forum.
Tytuł: Re: Wahadłowiec "Pitagoras" - Space Shuttle "Pythagoras" Mk I
Wiadomość wysłana przez: JackRyanPL w Śro, 16 Lip 2014, 14:58:51
Wylądowało na reddicie wczoraj wieczorem. Album na imgurze przekroczył 1400 wyświetleń.
Tytuł: Re: Wahadłowiec "Pitagoras" - Space Shuttle "Pythagoras" Mk I
Wiadomość wysłana przez: Skyline w Śro, 16 Lip 2014, 17:02:27
Świetny Wahadłowiec, świetne użycie Chwytaczka . Pomimo trudności w ich budowaniu , powinieneś w dalszym ciągu je projektować. Wychodzą ci znakomicie. (Dziwi mnie ten prezes Nerdów... ^^ )

(http://img2.cda.pl/PV9vdnJac257MF8tM2c0KT5mMCAxYTB6aDM5ITYyYiVpNjl3NGA4LDU0ZTpqdWdDPDIzOjE3MzI8MjNLMTM1Kj80MCEyNGJxxxxPw==/93b453f041d0fe39567b9d69c4e8084e.jpg)
Tytuł: Re: Wahadłowiec "Pitagoras" - Space Shuttle "Pythagoras" Mk I
Wiadomość wysłana przez: JackRyanPL w Śro, 16 Lip 2014, 17:10:08
Dzięki, ale dwie rzeczy. Pierwsza. Wahadłowiec z ładownią był moim celem ostatecznym i w tej dziedzinie nie mam już nic do powiedzenia. Druga. Trzy crashe, 20 ponad wczytanych save'ów, i podobna ilość eksplozji. Kraken jest najwidoczniej zazdrosny i postanowił się zemścić. Prezes Nerd Co. stwierdził, że wybuchy są super, pod warunkiem, że wybucha nie u nas.
Tytuł: Odp: Wahadłowiec "Pitagoras" - Space Shuttle "Pythagoras" Mk I
Wiadomość wysłana przez: winged w Pią, 18 Lip 2014, 03:04:20
Wahadłowiec bardzo fajny ale mógłbyś na bocznych zbiornikach zastosować spadochrony tak aby zwiększyć liczbę odzyskiwanych elementów. W końcu jednym z głównych powodów dla których powstały wahadłowce była możliwosć wielokrotnego używania tych samych elementów tak aby wynoszenie ładunku na orbitę było bardziej opłacalne niż przy użyciu standardowych rakiet. Satelita którą wyniosłeś waży jak mniemam 500-600kg, do wyniesienia takiego obiektu można użyć znacznie tańszej konstrukcji. Sam mam rakietę wielokrotnego użytku typu SSTO właśnie do wynoszenia pojedynczych satelit.

Ale tak poza tymi ekonomicznymi nieścisłościami to sam projekt bardzo bardzo fajny :)
Tytuł: Odp: Wahadłowiec "Pitagoras" - Space Shuttle "Pythagoras" Mk I
Wiadomość wysłana przez: JackRyanPL w Pią, 18 Lip 2014, 10:55:21
Co do spadochronów, to się nie opłaca. Boczne dopalacze odrzucane są na wysokości 5 km, zasięg fizyki w KSP wynosi 2,3 km, oznacza to, że jeśli coś jest dalej niż 2,3 km w atmosferze, po prostu znika. Satelita, którą wyniosłem jest tak naprawdę na pokaz. Nie pełni żadnej roli, została wyniesiona tylko dla testów ładowni, która wiem jest mała, ale to już jest 3, albo 4 prom tego typu. Poprzednie miały większe ładownie, np. jak ten, który widzisz w oświadczeniu prezesa Nerd Co., ale z tego powodu nie mogły latać w atmosferze. Poniżej 20 km stawały się latającymi trumnami. Jak widzisz, wszystko ma swój powód.
Tytuł: Odp: Wahadłowiec "Pitagoras" - Space Shuttle "Pythagoras" Mk I
Wiadomość wysłana przez: Robson w Pią, 18 Lip 2014, 17:11:09
Napisałem kiedyś, że "... loty atmosferyczne nie obchodzą mnie wcale ...".
Zmieniłem zdanie, gdy zaprzyjaźniłem się z FAR. Od tamtej pory ostro drążyłem temat i poznawałem tajniki konstrukcji. Podpatrywałem samoloty i rakietoplany, rzeczywiste oraz te z KSP.
Tutaj widać moje pierwsze testy mechaniki płynów w rzeczywistym świecie.
(sorry za jakość)

http://youtu.be/VKWifM-9qp8

No i po pewnym czasie pomyślałem, że jestem w tym dobry.
Jakże sromotnie się myliłem !!!
Wszyscy wiemy kto jest w światowej czołówce projektantów i myślę więc, że wyznacznikiem poziomu tej czołówki powinny być prace Kadafa. Tak Poziom Kadafa, w skrócie  levelK jest przymijmy 100%. Ty zaś swoją pracą zapukałeś do jego drzwi.
Oto panie i panowie ideał. Tak jak pisałem na chacie, praca jest warta wydrukowania i oprawienia w ramki. Pojazd jest przepiękny. Cholera, no nie mogę się do niczego przyczepić!
Mobilizujesz mnie Jack do jeszcze cięższej pracy i za to Ci dziękuję.
Tytuł: Odp: Wahadłowiec "Pitagoras" - Space Shuttle "Pythagoras" Mk I
Wiadomość wysłana przez: JackRyanPL w Pią, 18 Lip 2014, 17:21:15
Cytuj
Oficjalne oświadczenie prezesa Nerd Co. - 18.07.2014
Jestem bardzo zadowolony zarówna z pracy inżynierów, jak również z opinii prezesów innych spółek. Tym samym, aby odbudować budżet firmy, zamierzamy sprzedać kilka egzemplarzy Pitagorasa, dla użytku własnego innych spółek. Wstępna cena wynosi 200 000 F. Na sprzedaż jest 10 sztuk promu, wszystkich chętnych prosimy o kontakt osobisty ze mną.
Tytuł: Odp: Wahadłowiec "Pitagoras" - Space Shuttle "Pythagoras" Mk I
Wiadomość wysłana przez: Maciuś w Pią, 18 Lip 2014, 17:57:03
Też uważam, że do wynoszenia ładunków na orbitę lepsze są rakiety (nawet jednorazowe). Można jedynie kombinować z czymś podobnym do tego co buduje SpaceX - pierwszy człon ląduje na ziemi i jest wykorzystywany ponownie. Jednak do wynoszenia załogi na orbitę, promy lub SSTO nadają się świetnie. Musiałyby tylko mieć jakiś silnik odrzutowy i trochę paliwa, żeby miały większą możliwość lotu w atmosferze. Zwiększy to ogromnie margines błędu podczas lądowania.
Tytuł: Odp: Wahadłowiec "Pitagoras" - Space Shuttle "Pythagoras" Mk I
Wiadomość wysłana przez: JackRyanPL w Pią, 18 Lip 2014, 18:09:23
Wystarczy podczas retroburna celować jakieś 150 km w ocean. Po wejściu w atmosferę, zwłaszcza promem, można przeszybować kilka kilometrów.
Tytuł: Odp: Wahadłowiec "Pitagoras" - Space Shuttle "Pythagoras" Mk I
Wiadomość wysłana przez: Kadaf w Pią, 18 Lip 2014, 18:20:07
 Nie zgadzam się zupełnie z tezą jakoby promy nadawały się do wożenia właściwie... czegokolwiek. Wyniesienie w kosmos promu kosztuje znacznie więcej niż niewielkiego poda z załogą, ze względu na znacznie większą rakietę nośną potrzebną do tego. Natomiast SSTO rządzi w sposób absolutny, przewyższa i rakiety i promy i to w sposób zupełnie nieporównywalny, wszak jedyne co się zużywa, to paliwo. W każdym razie przy transporcie obiektów niskotonażowych jak załoga czy sondy, albo i kilkutonowe moduły.
Tytuł: Odp: Wahadłowiec "Pitagoras" - Space Shuttle "Pythagoras" Mk I
Wiadomość wysłana przez: JackRyanPL w Pią, 18 Lip 2014, 18:46:53
Dlatego też rezygnuję z promów. Zbudowanie działającego wahadłowca to jedno. Zajmuje to sporo czasu i wymaga dużej ilości testów. Po drugie, wielkość ładowni ogranicza wielkość ładunku. Po trzecie, mała rakieta zdolna dolecieć na Muna i wrócić w karierze, kosztuje tyle samo co prom, zdolny wejść tylko na orbitę Kerbinu i ustawić tam malutką sondę, bez przyrządów pomiarowych. Zbudowanie promu przez wzgląd na prestiż firmy to aktualnie jedyne zastosowanie tych drogich zabawek.
Tytuł: Odp: Wahadłowiec "Pitagoras" - Space Shuttle "Pythagoras" Mk I
Wiadomość wysłana przez: Robson w Pią, 18 Lip 2014, 20:42:29
Ale winna za to wszystko jest technologia. Prace nad wahadłowcami zaczęto właśnie dla tego, że myślano iż loty tych maszyn będą korzystniejsze finansowo, bo przecież kupa sprzętu wraca na ziemię. Dopiero w praniu wyszło, że jeśli chodzi o pieniążki to jest z tym tragicznie, ze względu na obsługę właśnie.
Ja jestem w stanie zbudować mały prom, który poleci na orbitę, zostawi tam jednego kerbala i wróci i będzie taniej niż SSTO. Ale ładunek to tylko jeden kerbal, dorzuć kilo żarcia i jesteśmy uziemnieni ukerbinieni.
Tytuł: Odp: Odp: Wahadłowiec "Pitagoras" - Space Shuttle "Pythagoras" Mk I
Wiadomość wysłana przez: winged w Pią, 18 Lip 2014, 21:31:21
Aby zobaczyć link - ZAREJESTRUJ SIĘ lub ZALOGUJ SIĘ
Co do spadochronów, to się nie opłaca. Boczne dopalacze odrzucane są na wysokości 5 km, zasięg fizyki w KSP wynosi 2,3 km, oznacza to, że jeśli coś jest dalej niż 2,3 km w atmosferze, po prostu znika. Satelita, którą wyniosłem jest tak naprawdę na pokaz. Nie pełni żadnej roli, została wyniesiona tylko dla testów ładowni, która wiem jest mała, ale to już jest 3, albo 4 prom tego typu. Poprzednie miały większe ładownie, np. jak ten, który widzisz w oświadczeniu prezesa Nerd Co., ale z tego powodu nie mogły latać w atmosferze. Poniżej 20 km stawały się latającymi trumnami. Jak widzisz, wszystko ma swój powód.
Tak ale ja to napisałem tylko przy załozeniu, że fizyka w KSP będzie zachowywać się prawidłowo i obiekt oddalony o 2,3 km nie zniknie. Sam tworzę swoje konstrukcje w oparciu o takie założenie :)

Aby zobaczyć link - ZAREJESTRUJ SIĘ lub ZALOGUJ SIĘ
Też uważam, że do wynoszenia ładunków na orbitę lepsze są rakiety (nawet jednorazowe). Można jedynie kombinować z czymś podobnym do tego co buduje SpaceX - pierwszy człon ląduje na ziemi i jest wykorzystywany ponownie. Jednak do wynoszenia załogi na orbitę, promy lub SSTO nadają się świetnie. Musiałyby tylko mieć jakiś silnik odrzutowy i trochę paliwa, żeby miały większą możliwość lotu w atmosferze. Zwiększy to ogromnie margines błędu podczas lądowania.
Stworzyłem właśnie tego typu rakietę w oparciu wyłącznie o stockowe częsci, wrzucę później.
Tytuł: Odp: Wahadłowiec "Pitagoras" - Space Shuttle "Pythagoras" Mk I
Wiadomość wysłana przez: Drangir w Sob, 19 Lip 2014, 01:28:37
Cytuj
Tak ale ja to napisałem tylko przy załozeniu, że fizyka w KSP będzie zachowywać się prawidłowo i obiekt oddalony o 2,3 km nie zniknie. Sam tworzę swoje konstrukcje w oparciu o takie założenie 

Na oficjalnym forum są dostępne dwa proste mody pozwalające pozyskać pierwsze fazy na bazie ilości spadochronów.
Tytuł: Odp: Wahadłowiec "Pitagoras" - Space Shuttle "Pythagoras" Mk I
Wiadomość wysłana przez: JackRyanPL w Sob, 19 Lip 2014, 09:54:23
Można zainstalować mody, owszem, ale zyski z odzyskania boosterów w moim przypadku nie są duże, ponadto prom lata na sandboxie. Przy większych konstrukcjach, owszem jest to przydatne, ale im większa część się odłącza i chcemy ją odzyskać, tym więcej potrzeba spadochronów, co może mieszać w początkowo prostym stagingu. Drangirowi chodziło o StageRecovery i DebRefud.
Tytuł: Odp: Wahadłowiec "Pitagoras" - Space Shuttle "Pythagoras" Mk I
Wiadomość wysłana przez: JackRyanPL w Śro, 30 Lip 2014, 19:57:26
Cytuj
Oficjalne oświadczenie prezesa Nerd Co. - 30.07.2014
W związku z oficjalnym zakończeniem prac na promami, pragnę przedstawić nagranie wykonane podczas ostatniego lotu "Pitagorasa", który odbył się 30.07.2014 roku. Wyjaśnia ono, również, w jaki sposób prom wchodzi na orbitę, jak umieszczany jest na niej ładunek, oraz jak wygląda proces schodzenia z niskiej orbity. Ponadto publikujemy również profil misji promu.

https://www.youtube.com/watch?v=6777vqgzOzg&list=UUn3LHb0cilIGArTnjVj2MWw

T+00:00:00 - Start! (0:06)
T+00:01:58 - Oddzielenie dopalaczy na paliwo ciekłe (2:32)
T+00:07:24 - Oddzielenie zbiornika zewnętrznego, oraz uruchomienie orbitalnych silników manewrowych (7:19)
T+00:33:48 - Otwarcie ładowni (7:28)
T+00:34:00 - Wypuszczenie satelity komunikacyjnego (8:04)
T+01:05:46 - Rozpoczęcie manewru zejścia z orbity (9:28)
T+01:08:49 - Wejście w atmosferę (11:12)
T+01:11:38 - Efekt termiczny (14:38)
T+01:14:56 - Lądowanie na pasie startowym w KSC (19:30)

(W nawiasach podany jest moment na filmie, gdzie dzieje się dana akcja. Polecam oglądać w 480p. )
Tytuł: Odp: Wahadłowiec "Pitagoras" - Space Shuttle "Pythagoras" Mk I
Wiadomość wysłana przez: DragonsNightmare w Czw, 31 Lip 2014, 16:42:10
Fajny bardzo filmik, niemalże tak samo emocjonujący jak ostatni start Atlantisa w STS-135 - uwielbiam wahadłowce. Troszkę ostro wylądowałeś, ale grunt, że się nie rozleciał, jak jest w całości i kerbale żyją to lądowanie udane. Bardzo fajnie to wyszło, tylko mnie jedynie po oczach razi start z pasa startowego - chyba bardziej realistycznie i ładniej byłoby wystartować go z wyrzutni?
Tytuł: Odp: Wahadłowiec "Pitagoras" - Space Shuttle "Pythagoras" Mk I
Wiadomość wysłana przez: JackRyanPL w Czw, 31 Lip 2014, 19:27:59
Mógłbym, ale to oznaczałoby przenoszenie save'a z SPH do VAB, a to czasami buguje pojazd. Co do lądowania, to między 1800 a 1500 metrem jest przeskok, prawda? To quickload. Pierwsze lądowanie przy 70 m/s skończyło się efektowną eksplozją. Dopiero trzecie podejście było w miarę gładkie, ale sądzę, że gdyby zejść poniżej 40 m/s prom siadłby idealnie.
Tytuł: Odp: Wahadłowiec "Pitagoras" - Space Shuttle "Pythagoras" Mk I
Wiadomość wysłana przez: Condzi w Czw, 31 Lip 2014, 20:15:49
Nie wiem czy takie coś działa, ale czy gdybyś dał te boczne spadochrony na tyle pojazdu (np. z tylu skrzydła) zwolniłyby pojazd? oczywiście trzeba je ustawić tak, żeby się nie otworzyły tuż przed lądowaniem.
Tytuł: Odp: Wahadłowiec "Pitagoras" - Space Shuttle "Pythagoras" Mk I
Wiadomość wysłana przez: JackRyanPL w Czw, 31 Lip 2014, 20:21:10
Ryzykowne. Spadochrony znikają po dotknięciu podłoża, a otwieranie ich lecąc promem, może się różnie skończyć. Patrząc na zapas paliwa RCS mogę spokojnie nim hamować i manewrować w atmosferze, spadochrony są zbędne.
Tytuł: Odp: Wahadłowiec "Pitagoras" - Space Shuttle "Pythagoras" Mk I
Wiadomość wysłana przez: DragonsNightmare w Czw, 31 Lip 2014, 20:49:32
Z bocznymi spadochronami nie przejdzie - sam próbowałem, jak odpalimy je przy jadącym pojeździe to się pojawią chwilę i zaraz znikną. Mógłbyś jednak dać ten stabilizujący(pomarańczowy) - on nie hamuje za mocno, przydałby ci się jak byś przestrzelił(RCS pomogą, ale w atmosferze są słabe) i tuż nad pasem możesz go odpalić, aby prom łagodnie osiadł. Zauważyłem przeskok, ale chodziło mi o końcowe lądowanie - dość mocno przywalił o glebę. Bugowania po przeniesieniu pojazdu nie zauważyłem - czasami jest problem z symetrią, ale sam pojazd działa dobrze jak jest przeniesiony z hangaru do budynku składnia pojazdów. Ja w hangarze buduję tylko orbitery - rakietę startową składam już w VAB, bo w SPH to dla mnie ciężko trochę. Jednak film jest świetny, fajnie też, że to full stock. Ładownia bardzo fajnie pomyślana.
Tytuł: Odp: Wahadłowiec "Pitagoras" - Space Shuttle "Pythagoras" Mk I
Wiadomość wysłana przez: JackRyanPL w Czw, 31 Lip 2014, 22:44:30
Spadochrony "na zaś" są wewnątrz kapsuły. Jak prom przestrzeli, zostają odpalone, i prom bezpiecznie, ale nie w jednym kawałku "siada".
Tytuł: Odp: Wahadłowiec "Pitagoras" - Space Shuttle "Pythagoras" Mk I
Wiadomość wysłana przez: Drangir w Czw, 31 Lip 2014, 23:04:48
Jeśli ustawisz spadochrony na ogonie i zmienisz wysokość rozwinięcia czaszy na bardzo niską, bez problemu cię wyhamują w powietrzu i ustawią dziób w odpowiednim kierunku ->
(http://i.imgur.com/btxKdgS.jpg)

@Down
Tak czy siak, tip będzie aktualny.
Tytuł: Odp: Wahadłowiec "Pitagoras" - Space Shuttle "Pythagoras" Mk I
Wiadomość wysłana przez: JackRyanPL w Czw, 31 Lip 2014, 23:14:15
Wciąż nie wiem, czy to ma sens, patrząc na to, że lotów wahadłowców w moim wykonaniu już nie będzie.