Po wielu próbach i testach, wielu zmarnowanych środkach oraz sporej ilości eksplozji na poligonie udało się. Nerd Company stworzyła wahadłowiec z ładownią, bez sprowadzania części z zagranicy (czyt. bez modów ). Efektem pracy inżynierów jest "Pitagoras", chluba Nerd Co.
Podobnie jak "Demokryt" prom startuje z pasa jak rakieta. Na wysokości 5 km zostają odczepione boczne dopalacze, i przez następne 60 km nie dzieje się nic. Po przekroczeniu bariery atmosfery, kończy się paliwo w zbiorniku głównym. Uruchamiane są wtedy silniki manewrowe, dysponujące wystarczającą mocą aby wprowadzić wahadłowiec na stabilną orbitę powyżej 70 km.
Pułap operacyjny promu to 80 km. Na tej wysokości wypuszczane są satelity, jak Discoverer Mk II w tym wypadku. Najpierw następuje otwarcie ładowni. Do jej budowy został wykorzystany Claw, czyli Chwytak, który trzyma górną część poszycia promu. Gdy załoga jest gotowa to wypuszczenia ładunku, następuje zwolnienie blokady doku, i poszycie idzie do góry odsłaniając cały luk bagażowy. Po tym satelita oddziela się od promu. Gdy operacja zostaje zakończona, ładownia jest zamykana.
Po wykonaniu powierzonego zadania i wymaganych testów, załoga przystępuje do najtrudniejszego manewru w ciągu całej misji - deorbitacji. Muszą trafić w cel o długości około 2 km, polegając tylko na odczytach z komputerów, nie widząc go, będąc ponad 80 km nad Kerbinem i ponad 250 km od celu.
Gdy odległość od pasa wynosi mniej niż 10 km prom zamienia się w szybowiec. Pusta maszyna, bez paliwa i ładunku, lata wspaniale.
Przy prędkości 50 m/s czyli 180 km/h lub 100 węzłów, jak podaje wieża kontrolna koła dotykają pasa. Aktywują się wtedy hamulce, które stopniowo hamują pojazd do 0. Teraz, nadchodzi czas dla grupy techników, która dokona przeglądu.
Dane techniczne - prom startujący
Masa - 198 ton
Ilość części - 231
Około 10 do 12 tysięcy jednostek utleniacza i odpowiednia ilość paliwa ciekłego
Dane techniczne - prom na orbicie
Masa - 29,6 tony
Liczba części - 171
Zapas monometylohydrazyny - 630 jednostek
Zapas paliwa ciekłego - 780 jednostek
Zapas utleniacza - 660 jednostek
Zapas prądu - 1412 jednostek
Załoga - 3 kerbonautów
Oświadczenie prezesa Nerd Company
Wraz z zarządem firmy, doszliśmy do wniosku po ostatnim spotkaniu, iż era wahadłowców w Nerd Company jest zakończona. Promy okazały się drogim i trudnym w utrzymaniu przedsięwzięciem. Ponadto testy na poligonie wykazały, iż nawet drobny błąd konstrukcyjny może spowodować katastrofę. Od dzisiaj zaopatrzenie i załoga na stację kosmiczne będzie dostarczana w łatwiejszy sposób, za pomocą rakiet. W związku z tym, pragniemy przedstawić państwu utajnione nagranie z testów innego promu. Przedstawia ono prototyp ładowni