Autor Wątek: Wahadłowiec "Fenix"  (Przeczytany 4542 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sob, 19 Lip 2014, 21:28:30

Offline DragonsNightmare

  • Sierżant
  • ****
  • Wiadomości: 505
  • Reputacja: 8
    • Zobacz profil
Witam serdecznie, KSSA(wiem, logo paskudne, ale przynajmniej własne, nie chciałem stosować cudzych a nie jestem grafikiem i powstało takie coś po paru minutach pracy w GIMP):


Ma zaszczyt zaprezentować prom kosmiczny, który swoją nazwę wziął od nazwy programu, którego celem było lądowanie na Munie. Oto "Fenix" wraz z rakietą i ładunkiem gotowy do lotu:


Jego celem będzie wyniesienie małego satelity na orbitę kołową o wysokości 130km. Załoga to Kerson Kerman, Jerdin Kerman i Orsen Kerman. Po uruchomieniu silników i odczepieniu stabilizatorów startowych wahadłowiec szybko wzniósł się do góry. Oto zdjęcie z ziemi pokazujące wahadłowiec w locie:


Po skończeniu paliwa w pierwszej parze dopalaczy zostają one odrzucone. Po jakimś czasie odrzucono drugie dopalacze, co zostało uwiecznione na tym zdjęciu:


Pojazd kontynuuje wznoszenie. Po osiągnięciu odpowiedniego Apo silniki zostają wyłączone. Po dotarciu do najwyższego punktu orbity prom ostatni raz w tej misji odpala silniki na paliwo ciekłe i tworzy periapsis na poziomie 20km, po czym odrzuca zbiornik, który spali się w atmosferze:


Prom dokańcza orbitę na silnikach RCS i załoga zgodnie z zaleceniami otwiera ładownie:


Jerdin Kerman wysiada:


Kerbonauta dokonuje oględzin sondy, aby upewnić się, że jest sprawna:


Po upewnieniu się kerbonauta wraca do pojazdu i satelita zostaje wypuszczony:


Prom korzystając z silników RCS oddala się od orbitera:


Załoga dokonuje zaplanowanych spacerów i eksperymentów na orbicie. Po kilku godzinach nastała pora aby wracać. Wahadłowiec odwraca się przeciwnie do kierunku lotu i odpala silnik zmniejszając najniższy punkt orbity tak, aby był w średnich partiach atmosfery. Prom gładko wchodzi w atmosferę:


Niestety, kontrolerzy lotu źle obliczyli trajektorie i przez to statek minął KSP, więc pojazd musi zawrócić dopomagając sobie silnikami RCS:


Wahadłowiec dociera do pasa i gładko na nim ląduje po czym włącza hamulce i zatrzymuje się:


Zostaje wysłany specjalny pojazd, którego zadaniem jest odebranie załogi:


Załoga przesiada się do pojazdu:


Łazik odtransportowuje ich do kompleksu astronautów, gdzie będą mogli odpocząć i przygotować się na przyszłe misje:


Kontrolerzy wysyłają holownik, którego celem jest zholowanie wahadłowca do hangaru w celu przygotowania go do przyszłej misji:


Holownik zaczepia się o dziób promu, który chowa przednią część podwozia i zwalnia hamulce:


Prom zostaje delikatnie i ostrożnie odholowany do hangaru:


I to by było na tyle raportu z tejże misji.  Więcej zdjęć wahadłowca nie wrzucam, bo myśle, że na tych widać dobrze budowę promu jak i jego rakiety, zresztą nie jest to skomplikowana konstrukcja, pominąłem także zdjęcia tworzenia orbity lub deorbitacji, bo myślę, że każdy to doskonale zna. Miałem troche kłopotów z manewrowaniem, ale to dlatego, że miałem jeszcze sporo paliwa RCS - w chwili powrotu na Kerbin wahadłowiec powinien być całkiem pusty, wtedy jest zwinny jak piórko(no dobra, prawie jak piórko). Sposób holowania wahadłowca nie jest mój - podpatrzyłem go na forum, lecz nie mogę znaleźć już tego tematu, więc nie dam do niego linka(autor może dać mi znać, to wtedy napomknę o nim). Prom z rakietą i paliwem kosztuje niecałe 100000funduszy(tak się nazywa waluta kerbali?), orbiter bez paliwa i ładunku waży nie całe 12 ton. Dzięki komputerowi prom jest także zdolny do lotów bez załogi, zasilanie zapewniają dwa radioizotopowe generatory termoelektryczne ukryte w ładowni. To by było na tyle, dziękuje za obejrzenie i proszę o oceny i komentarze.

Użyte mody:
Environmental Visual Enhancements - na chmury
Texture Replacer - na podmiane tekstur i kerbali bez hełmów w atmosferze
Mk3 Expansion Pack - na ładownie i port dokowania

Edit: Pomysł na holownik wymyślił użytkownik JackRyanPL.
« Ostatnia zmiana: Sob, 19 Lip 2014, 23:10:38 wysłana przez kamils096 »

Sob, 19 Lip 2014, 22:00:42
Odpowiedź #1

Offline JackRyanPL

  • Redaktor
  • Podporucznik
  • *****
  • Wiadomości: 924
  • Reputacja: 65
    • Zobacz profil
Tak oto, na forum rodzi się kolejny twórca promów. Świetna robota. Pomysł na holownik jest mój, użyłem takiego cacka po raz pierwszy, jakieś 3-4 miesiące temu. Link do wątku Aby zobaczyć link - ZAREJESTRUJ SIĘ lub ZALOGUJ SIĘ Szkoda tylko, że nie pokazałeś procedury wyniesienia promu na orbitę, ciekawi mnie twój sposób. Ja manipuluję ciągiem silników, u Ciebie nie widzę wielu modułów SAS, więc chyba jest podobnie. Dobry pomysł z zastosowaniem nowych silników w celu zamknięcia orbity, nie wpadłbym na to. Ogólnie dobra robota.

Reklama

Re: Wahadłowiec "Fenix"
« Odpowiedź #1 dnia: Sob, 19 Lip 2014, 22:00:42 »

Sob, 19 Lip 2014, 23:16:11
Odpowiedź #2

Offline DragonsNightmare

  • Sierżant
  • ****
  • Wiadomości: 505
  • Reputacja: 8
    • Zobacz profil
Dzięki wielkie za przeczytanie i pozytywną ocenę promu. Nowe silniki były użyte w tej misji po raz pierwszy - prom powstał już jakiś czas temu, ale nie miałem czasu, aby go zaprezentować. Jeżeli chodzi o wynoszenie, to lepiej będzie chyba jak to opisze słownie, więc tak, manipuluje ciągem. Najpierw odpalane są same boostery i 3 silniki promu, potem po odrzuceniu dopalaczy górny silnik promu jest wyłączany i włączany jest ten Skipper pod zbiornikiem. Zaraz potem 3 silnik promu jest uruchamiany na małym ciągu i ciąg jest powolutku zwiększany. Podczas przechyłu ciąg dalej jest zwiększany aż osiągnie 100% i po chwili trzeba nieco zmniejszyć ciąg Skippera, żeby był równy ciąg. Wydaje się skomplikowane, ale po paru lotach można się przyzwyczaić, że już nie wspomne ile się męczyłem, aby ta maszyna dała radę tak latać. Mogłem wprawdzie umieścić go na górze zwykłej rakiety nośnej, ale chciałem mieć coś w podobie do NASA. Tutaj jest lekka mieszanka NASA i Burana. Co do RCS, to po odrzuceniu zbiornika wahadłowiec nie ma paliwa i domykanie orbity czy deorbitacja to musi być za pomocą RCS, tak samo jak w orbiterach STS. Ogółem chciałem stockowy pojazd lub z niewielką liczbą modów(tu są tylko na port dokowania i ładownie, reszta to stock). SAS'y są tylko dwa, te duże zamontowane na zbiorniku i to spokojnie wystarcza, aby obracać pojazd i utrzymywać go bez pomocy RCS. Co do holownika, to już dodałem stosowną notkę w pierwszym poście.
« Ostatnia zmiana: Sob, 19 Lip 2014, 23:20:09 wysłana przez kamils096 »

Nie, 20 Lip 2014, 09:24:00
Odpowiedź #3

Offline JackRyanPL

  • Redaktor
  • Podporucznik
  • *****
  • Wiadomości: 924
  • Reputacja: 65
    • Zobacz profil
Z tego co wiem, wahadłowiec używa silników OMS do wejścia na orbitę, zejścia z niej itp. Ale i tak, na plus jest to, że w twoim przypadku,  nowe silniki, odpowiadają położeniu silników OMS. Co do wchodzenia na orbitę metodą regulacji ciągu, to wymaga to skupienia, ale po kilku lotach jest łatwe, trzeba tylko pilnować przechyłu, aby nie skończyć w oceanie.

Reklama

Odp: Wahadłowiec "Fenix"
« Odpowiedź #3 dnia: Nie, 20 Lip 2014, 09:24:00 »

Nie, 20 Lip 2014, 13:05:27
Odpowiedź #4

Offline DragonsNightmare

  • Sierżant
  • ****
  • Wiadomości: 505
  • Reputacja: 8
    • Zobacz profil
Do startu używane są rakiety na paliwo stałe oraz SSME, czyli 3 główne silniki wahadłowca na paliwo ciekłe, czerpane ze zbiornika. Po odrzuceniu zbiornika, SSME już nie działają, bo nie mają paliwa, więc, tak jak mówisz, orbita jest dokańczana za pomocą silników OMS, działają one na to samo paliwo co RCS. OMS jest wykorzystywane do operacji na orbicie jak i deorbitacji. W moim wypadku silniki do działań orbitalnych są trochę inaczej niż w STS i Buranie. Ja mam je zaraz nad skrzydłem, Buran je miał na środku kadłuba, STS miały na samej górze. Faktycznie silniki OMS od którejś misji także pomagały wejść na orbitę - w moim wypadku jest to niepotrzebne i paliwo RCS trzeba oszczędzać, ale nie miałem takiej sytuacji, aby mi zabrakło paliwa. Tak więc jak widać, "Fenix" bierze wzór z STS i troszkę z Burana.

 

Wahadłowiec "Pitagoras" - Space Shuttle "Pythagoras" Mk I

Zaczęty przez JackRyanPL

Odpowiedzi: 29
Wyświetleń: 16434
Ostatnia wiadomość Czw, 31 Lip 2014, 23:14:15
wysłana przez JackRyanPL
Wahadłowiec "Demokryt" - Space Shuttle "Democritus" Mk I

Zaczęty przez JackRyanPL

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 8834
Ostatnia wiadomość Pon, 14 Kwi 2014, 21:08:21
wysłana przez JW
Wahadłowiec X-750C "Orca"

Zaczęty przez Kris

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 6587
Ostatnia wiadomość Pon, 12 Maj 2014, 13:01:17
wysłana przez skiper
Wahadłowiec "Searcher"

Zaczęty przez DragonsNightmare

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 5488
Ostatnia wiadomość Wto, 27 Sty 2015, 23:41:28
wysłana przez DragonsNightmare
Wahadłowiec kosmiczny "SST One"

Zaczęty przez kacper0702

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 2642
Ostatnia wiadomość Sob, 12 Kwi 2014, 13:01:51
wysłana przez kacper0702