Kerbal Space Program Forum | Polska Społeczność Gry
Galerie => Statki kosmiczne => Wątek zaczęty przez: Maciuś w Sob, 16 Sie 2014, 15:37:29
Tytuł: Ekspedycja do Saturna (RSS)
Wiadomość wysłana przez: Maciuś w Sob, 16 Sie 2014, 15:37:29
Witam ponownie. Mam przyjemność przedstawić najbardziej złożoną i skomplikowaną misję jaką do tej pory przeprowadziłem. Mowa o locie do księżyców Saturna na modzie Real Solar System. Dla tych, którzy chcieli by sobie to wyobrazić i porównać to do stockowej gry mam złą wiadomość - nie ma w stocku żadnego celu, który wymagałby takich ilości paliwa. Saturn znajduje się ponad 20 razy dalej od Ziemi niż Jool od Kerbina. Sama rakieta nośna użyta przeze mnie byłaby w stanie zabrać 200 ton na powierzchnię Duny i z powrotem, a każdy ze statków kosmicznych mógłby 4 razy oblecieć trasę Kerbin-Duna-Kerbin.
To tyle słowem wstępu :P Użyte mody to: RSS+Planet Factory, TAC Life Support, Deadly Reentry, FAR, Kethane, Kerbal Joint Reinforcement i kilka innych nie wpływających bezpośrednio na rozgrywkę.
(http://i.imgur.com/3TdM72F.png)
Planowanie tej wyprawy zaczęło się ponad 3 miesiące temu. Wiedziałem, że statki będą musiały być podzielone na: towarowe - lecące po długiej, ekonomicznej trajektorii - i załogowy, który poleci bezpośrednio z Ziemi do Saturna. Początkowo kerbale miały tylko wylądować na Tytanie, a w drodze powrotnej zahaczyć o Japeta w celu uzupełnienia paliwa. Potem uznałem, że skoro i tak tam dolecą to mogą na nim wylądować (ma bardzo słabą grawitację). Tylko szkoda mi było nie odwiedzić Enceladusa, ale to sprawiało ogromne problemy - lot Tytan-Enceladus kosztuje 5200m/s (w jedną stronę!). To tylko trochę mniej niż lot na Moho i z powrotem. Postanowiłem jednak dodać Enceladusa do listy celów do odwiedzenia, oraz wybrałem orbitę Tytana jako bazę wypadową. W takim razie potrzebowałem 3 statków: lądownika na Tytana, statku załogowego będącego jednocześnie statkiem powrotnym i jakiegoś pojazdu, który będzie pełnił funkcje tankowca i lekkiego lądownika - odkrywczo nazwany statkiem wielozadaniowym :P. Główny ciężar misji opierał się na statku wielozadaniowym, który będzie musiał: dolecieć na Enceladusa, uzupełnić tam paliwo, wrócić i zadokować do statku załogowego. Wtedy statek załogowy zabierze go na orbitę Japeta i tam za jego pomocą uzupełni paliwo oraz umożliwi kerbalom lądowanie. Plan lotu zakładał hamowanie aerodynamiczne w atmosferze Tytana, jednak w czasie testów okazało się, że jest to niemożliwe - tak duże statki są niestabilne i najchętniej ustawiają się osłoną do tyłu. To strasznie skomplikowało misję, bo musiałbym używać silników do hamowania. O ile te dwa statki 'towarowe' po małych modyfikacjach mogły to zrobić, to statek załogowy w żadnym wypadku. Mogłem jeszcze tylko przyoszczędzić 500m/s gdyby po zamknięciu orbity obniżyć ją hamowaniem aerodynamicznym. Wtedy paliwa było na styk. I na końcu przyszedł mi do głowy jeszcze jeden dobry pomysł. Do tej pory nadal zakładałem, że manewr hamowania wykonam nad Tytanem, żeby skorzystać z jego grawitacji. A okazało się, że lepiej zanurkować nisko nad Saturna (około 2000km) i tam wyhamować. Wykonałbym w ten sposób coś w stylu transferu bi-eliptycznego, który w tym wypadku wyszedł istotnie taniej. Gotowe! Całość wymagała tylko jednej modyfikacji - statek wielozadaniowy musiał polecieć na Japeta i stamtąd przywieźć paliwo dla statku załogowego by ten mógł później zabrać załogę do Japeta.
Tym razem nie wypiszę planu lotu bo miał 70 punktów :P
Ale dość tych opisów. Czas na pierwszą część relacji. Tym razem 3 rakiety to i 3 filmy :) www.youtube.com/embed/v2KzGXQqhzU
W czasie wyprawy poczyniono ciekawe odkrycia. Nikt nie spodziewał się, że powierzchnia Tytana jest pokryta warstwą błota, która sięga Kerbalom prawie aż po czubek głowy. (http://i.imgur.com/TfVVg7h.png)
Niespodzianką był również fakt, że Enceladus, z kosmosu koloru szarego, z bliska jest niebieskawy. (http://i.imgur.com/Y67QRFc.png)
Pora na część drugą wyprawy. www.youtube.com/embed/2y6pV8BhCBo
A poniższe 'selfie' Jeba zostanie użyte jako pocztówka agencji kosmicznej :) (http://i.imgur.com/nWRk7j3.png)
Czas na trzecią i ostatnią część! www.youtube.com/embed/XwHSKcGtkkw?list=UUETtYHAL6HXskOaqYwOdjyw
Ostatni rzut oka na Saturna. Minie wiele czasu zanim ktokolwiek znowu tu poleci. (http://i.imgur.com/tnb8g5F.png)
Po 10 latach w przestrzeni kosmicznej w oknie znów pojawia się Ziemia. (http://i.imgur.com/Acofj0f.png)
I to by było na tyle :)
Tytuł: Odp: Ekspedycja do Saturna (RSS)
Wiadomość wysłana przez: JackRyanPL w Sob, 16 Sie 2014, 17:24:51
Dwieście ton na Dunę?!? W mordę! Jarałem się jak heretyk na stosie jak wyniosłem 225 ton na niską orbitę Kerbinu. Co do misji, youtubowa łapka w górę dana w ciemno, opłaciła się już w ciągu minuty. Nośna jest ogromna. Ile to waży? I ile ma części? Jedno, wielkie, ogromne
WOW
PS. Kupię protezę szczęki. Preferowany materiał to tytan lub wytrzymały materiał kompozytowy. Cena do ustalenia, kontakt przez PW.
Tytuł: Odp: Ekspedycja do Saturna (RSS)
Wiadomość wysłana przez: Kadaf w Sob, 16 Sie 2014, 18:50:15
Hahahaha
"Musk Rozyebany" ;)
Najlepsza misja kosmiczna jaką przedsięwzięto kiedykolwiek w Polsce i, prawdopodobnie, na świecie :) Pińć gwiazdek, polubienie, rep :)
Czapki z głów :)
Tytuł: Odp: Ekspedycja do Saturna (RSS)
Wiadomość wysłana przez: Metall69 w Sob, 16 Sie 2014, 19:58:16
To co tworzysz jest naprawdę niesamowite, pełen szacun. Nie ma słów, żeby opisać twoje prace. Jeszcze Beethoven ;) Nie zastanawiałeś się nad stworzeniem jakiegoś modu na realistyczne zbiorniki? Wydaje mi się, że te klocki nie są zbyt stabilne i niepotrzebnie ociążają procesor.
Tytuł: Odp: Ekspedycja do Saturna (RSS)
Wiadomość wysłana przez: Raynus w Nie, 17 Sie 2014, 11:26:30
Materiał do następnego zestawienia miesięcznego, koniecznie.
Tytuł: Odp: Ekspedycja do Saturna (RSS)
Wiadomość wysłana przez: Drangir w Nie, 17 Sie 2014, 17:30:09
@Metall69 KW Rocketry już istnieje.
Czekam na kolejne części. Misja niesamowicie skomplikowana i zaplanowana, świetny opis.
Tytuł: Odp: Ekspedycja do Saturna (RSS)
Wiadomość wysłana przez: winged w Nie, 17 Sie 2014, 21:54:15
Wspaniała misja. Mamy na forum światową gwiazdę KSP. :)
Jedna rzecz mnie interesuje: Grasz z FAR a nie stosujesz żadnych części poprawiających aerodynamikę? Czy chodzi tylko o to aby ograniczyć liczbę części czy stoją za tym inne przyczyny?
Tytuł: Odp: Ekspedycja do Saturna (RSS)
Wiadomość wysłana przez: Maciuś w Pon, 18 Sie 2014, 01:12:00
Nooo, pierwotnie chodziło o redukcję liczby części. Później policzyłem sobie ile tracę na oporze powietrza. I jak się okazuje - niewiele. Te rakiety są widocznie tak ogromne, że nie robi to większej różnicy. Np, dla pierwszej: Prędkość na orbicie to 7849m/s, z kolei szybkość z jaką obraca się Ziemia na szerokości geograficznej 28.6 stopnia (Floryda) to 408m/s. Czyli rakieta przyspieszyła o 7849-408=7441m/s. Specjalnie zostawiłem na wierzchu okienko MechJeba Ascent Stats: Mamy 'used delta-V' równe 9542m/s, odejmując od tych 7441 mamy 2101m/s, i to są wszystkie straty podczas lotu. Jeśli wierzyć MechJebowi co do 'gravity losses' i 'steering losses' (chociaż to drugie to w sumie nie wiem co to jest) to mamy razem 1755+262=2017m/s. Różnica między tym, a 2101 daje 84m/s i to pewnie są straty związane z oporem powietrza.
Z tego co czytałem Saturn V miał 50m/s, a straty na grawitację na poziomie 1700m/s :P
Tytuł: Odp: Ekspedycja do Saturna (RSS)
Wiadomość wysłana przez: Kedorlaomer w Śro, 20 Sie 2014, 07:52:50
Mój mózg został całkowicie zniszczony. Po co ja w ogóle gram w KSP? :P
Maciuś, wyprowadź mnie z błędu. Używasz moda na Kethan po to, żeby "dogwintować" trochę paliwa na drogę powrotną?
Tytuł: Odp: Ekspedycja do Saturna (RSS)
Wiadomość wysłana przez: Maciuś w Wto, 26 Sie 2014, 16:39:02
UP!! Po zwycięskiej walce z dyskiem wyprawa na Saturna jest kontynuowana!
@Kedorlaomer Nie odpisywałem bo uznałem, że odpowiedź zobaczysz na filmie ;)
Tytuł: Odp: Ekspedycja do Saturna (RSS)
Wiadomość wysłana przez: JackRyanPL w Wto, 26 Sie 2014, 22:25:01
Jedyne co przychodzi mi do głowy oglądając i czytając te relacje to te dwa, proste słowa. Mam nadzieję, że forumowa cenzura tego nie usunie.
https://www.youtube.com/watch?v=DV1fUwKMdAI
Tytuł: Odp: Ekspedycja do Saturna (RSS)
Wiadomość wysłana przez: Drangir w Wto, 26 Sie 2014, 23:30:15
Ooch, mógłbyś wrzucać relację w nowych postach a w pierwszym odnośniki? Trochę to nieoczywiste, rzadko sprawdzam pierwsze posty tematów które są otwarte.
Tytuł: Odp: Ekspedycja do Saturna (RSS)
Wiadomość wysłana przez: winged w Śro, 27 Sie 2014, 05:15:14
Maciuś mam 3 pytania.
To prawda, że do opuszczenia Tytana potrzeba aż 7600 m/s ?
Masz najnowszą wersję RSS? Czytałem, że bodaj w 7.2 znacznie poprawiono tekstury planet no i rzeczywiście powierzchnie Enceladusa i Japeta były w miarę w porządku, ale już Tytan równy jak stół.
Myślałeś kiedyś o lądowaniu na Wenus? Z tego co widziałem w tabelkach to do niskiej orbity potrzeba aż 26000 m/s ;D
Tytuł: Odp: Ekspedycja do Saturna (RSS)
Wiadomość wysłana przez: Maciuś w Śro, 27 Sie 2014, 13:18:17
Uwaga, uwaga! Część trzecia i ostatnia jest już gotowa i można ją podziwiać w pierwszym poście :)
@Winged Na start z Tytana starczyło 4500-5000m/s Gram na wersji 0.23.5 i RSS 6.2 bo w 0.24.2 nie działa mod Planet Factory, więc nie byłoby Japeta i Enceladusa. Mój laptop nie uciągnie statku zdolnego wystartować z Wenus :P Poza tym, niejaki maccollo na międzynarodowym forum już nad tym pracuje od jakiegoś czasu, więc pewnie niedługo się to pojawi.
Tytuł: Odp: Ekspedycja do Saturna (RSS)
Wiadomość wysłana przez: MarQx w Śro, 27 Sie 2014, 18:53:08
Mistrzostwo w każdym calu Maciuś, jest to zdecydowanie najlepsza misja w historii KSP.