• MIR 5 1
Aktualna ocena:  

Autor Wątek: MIR  (Przeczytany 4548 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Pią, 26 Lut 2016, 22:21:44
Odpowiedź #15

Offline Wielki Piotr

 • Kapral
 • **
 • Wiadomości: 237
 • Reputacja: 3
  • Zobacz profil
Żeby zbudować tak ładną stację z niezbyt ładnego stocku to trzeba mieć "łeb"  8)
A świetnie zrobione zdjęcia jeszcze to podkręcają.
« Ostatnia zmiana: Pią, 26 Lut 2016, 22:23:45 wysłana przez Wielki Piotr »

Czw, 03 Mar 2016, 11:07:27
Odpowiedź #16

Offline jaro738

 • Kapral
 • **
 • Wiadomości: 117
 • Reputacja: 13
  • Zobacz profil
Aby zobaczyć link - ZAREJESTRUJ SIĘ lub ZALOGUJ SIĘ
Mam nadzieję, że Rosjanie odłączą swoją część ISS, tak jak to zapowiadają od jakiegoś czasu i rozpoczną na poważnie eksplorację przestrzeni kosmicznej.

1. Dwa zdjęcia poglądowe

ISS


MIR


Widać na nich różnice w połączeniach między modułami natych dwóch stacjach. Na MIR wszelkie kable itp były poprowadzone przez przejścia między modułami. Na ISS nic takiego nie ma miejsca. Dlaczego? Moduły przecież dzielą elektrykę systemy podtrzymania życia teletechnikę, etc. Otóż proszę państwa brak kabli w śluzach jest lekcją wyciągniętą z przeszłości, kiedy to Rosjanie przy próbie zadokowania Progressa do MIR-a uderzyli w stację i naruszyli szczelność jednego z modułów. Kosmonauci (dwóch Rosjan i Amerykanin) próbowali zamknąć uszkodzony moduł, ale na przeszkodzie stanęły te wszystkie kable nie pozwalające zamknąć grodzi, trzeba było po prostu je wszystkie poprzecinać, co chwile trwało, a powietrza na stacji ubywało... Więc jak są połączone moduły na ISS? A tak:

Wszystkie kable poprowadzone są na zewnątrz stacji. dzięki temu moduły można szczelnie odseparować w ciągu sekund. Ogromna zaleta. No ale jak są zalety, to są i wady. Ułożenie tych kabli zajęło wiele godzin pracy w czasie EVA, a teraz wyobraźmy sobie, że te wszystkie kable które są między Unity i Zarya trzeba by po rozłączać... 20 lat już prawie minęło od kiedy pierwsze kable zostały położone, w między czasie dochodziły kolejne i kolejne i kolejne. na to trzeba więcej niżwiele wiele godzin EVA.

2. Zarya została wyniesiona na orbitę w 1998 roku... w tym roku jest pełnoletnia... Powoli kończą się gwarancje producentów na komponenty, coraz dłuższa robi się lista usterek, coraz więcej czasu astronauci i kosmonauci muszą poświęcać zamiast na badania naukowe na utrzymanie stacji. Mir był na orbicie 15 lat i był najdłużej działającym załogowym statkiem kosmicznym. w 2024, kiedy to amerykanie chcą zakończyć program ISS, a rosjanie mieli by odłączyć swóją część Zarya będzie miała 26 lat...

3. Rosjanie zapowiadają że na poważnie zabiorą się za eksploracje kosmosu... no zapowiadają, od 1991... co roku za 3 lata budują bazę na księżycu, co roku następca Soyuza jest tuż tuż...

Reklama

Odp: MIR
« Odpowiedź #16 dnia: Czw, 03 Mar 2016, 11:07:27 »

Czw, 03 Mar 2016, 23:45:26
Odpowiedź #17

Offline Robson

 • Sierżant
 • ****
 • Wiadomości: 419
 • Reputacja: 22
  • Zobacz profil
  • Opowieści Kerbali
ZARJA jest własnością NASA i w 2024r ma zostac deorbitowana.

Poniżej wymienię moduły należące do ROSKOSMOS.

PIRS (śluza dla EVA) - deorbitacja, w jej miejsce będzie podpięty moduł MLM.
Magazyn zapasów RASSWIET - prawdopodobnie deorbitacja.

Zostają na orbicie:

Moduł mieszkalny ZWIEZDA wyniesiona w 2000r. (podtrzymywanie życia, kontrola orbity, porty dla Progressów, Sojuzów i ATV)
POISK wyniesiony w 2009r. (moduł dokowania)

W tym roku wyniesiony ma być moduł, tak zwany łącznik elementów stacji (Juzłowoj, czy jakoś tak), a w 2017r. w główny moduł laboratoryjny NAUKA (MLM).
I tu kilka słów wyjaśnień. MLM jest zbudowany na bazie zapasowego modułu ZARJA FGB-2, tylko że ten jest sfinansowany w całości przez ROSKOSMOS, a nie NASA.
Będzie to część komercyjna stacji, która będzie wykonywała badania technologiczne na zlecenie. Zatrudnieni tam będą na etacie trzej laboranci, a nie wojskowi agenci KGB.
Do MLM doczepiony będzie manipulator ERA, ale o nim to można napisać oddzielny artykuł.
Stacja ma mieć podniesioną orbitę (wiemy dla czego).
Nazwa robocza to OPSEK (Orbital Piloted Assembly and Experiment Complex)

No i fakt, Rosjanie zapowiadają że... itd. MLM leci na ISS już od 2011 roku.

Pozdrawiam.
Robson Kerman - Profesor Orbitologii Teoretycznej. Zabójca Piwo Grillsa Kermana zwanego Niedźwiedziem z Eve.
Jego oficjalnym guru jest Sobol - budowniczy wspaniałych części rakiet.