Pierwsze tankowanie.
Już od samego rana napływają do nas informacje z SOBKOS-u na temat misji Katharsis III BIS. Jak się dowiedzieliśmy K.S.C. w ostatnim czasie nie próżnowało i wysłało na orbitę pięć lotów. Wszystkie okazały się sukcesem lecz nie obyło się bez komplikacji.
Bardzo wczesnym rankiem z platformy startowej ruszyła pierwsza z 18 cystern które mają dostarczyć paliwo na MMS. Każda z nich mieści przeszło 5.5 tyś jednostek paliwa:
Dwa pierwsze tankowania przebiegły sprawnie, ale z drobną nutką niepewności czy aby na pewno uda się wyhamować tak masywny statek na czas:
Po zadokowaniu i sprawdzeniu wszystkich zaworów przystąpiono do realizacji celu misji. Po otworzeniu zaworów do K.S.C. dotarł meldunek dowódcy misji: "Kerbin tu Katharsis III odczuwamy bardzo silne wibracje. Powodem jest prawdopodobnie olbrzymia masa paliwa wtłaczana na raz do pustych zbiorników." Jak się okazało jednak powodem wibracji nie było paliwo a powietrze wypuszczane ze zbiorników awaryjnymi zaworami, które uderzając o sąsiednie zbiorniki wprawiało ten centralny w ruch. Jednak ten motyw nie miał większego wpływu na misję:
Zdjęcia przesłane przez załogę robiły olbrzymie wrażenie na Kerbinie. Szczególnie fascynująca wydała się wielkość kabiny załogowej w porównaniu do reszty statku. Drugie tankowanie przebiegło w bardzo zbliżony sposób do poprzedniego:
Po zatankowaniu centralnego zbiornika po same brzegi załoga była gotowa na przyjęcie dwóch narożnych zbiorników:
Dokowania przebiegły sprawnie udało się też wykonać kilka fascynujących zdjęć dla publiczności:
Wyżej ukazane oddokowanie holownika było wstępem do kolejnych dwóch spacerów kosmicznych w celu przytwierdzenia zbiorników na stałe:
Kerbalonauci po wykonaniu przytwierdzeń po raz ostatni wyszli w przestrzeń kosmiczną w celu oglądu sytuacji na orbicie i demontażu niepotrzebnych już dysz RCS przy okazji wykonując też kilka ciekawych ujęć:
Po powrocie do kabiny załoga przeszła do procedury powrotu na Kerbin gdyż dalszą rozbudowę stacji powierzono już kolejnej załodze:
Po powrocie załogi rozpoczęto ostateczne testy MMS-u w K.S.C.. Próby wypadły nad wyraz dobrze i ku uciesze inżynierów odnotowano tylko jedno niedociągnięcie w całym projekcie które da się dość łatwo usunąć. Według symulacji MMS powinien osiągnąć Delta V w granicach 6,5 tyś m/s.
Jak zostanie spożytkowana ta maszyna?
Kiedy zostanie ukończona?
I czy naprawdę potwierdzi osiągi z testów?
Odpowiedź na te i inne pytania już nie długo.
[Post scalony: Śro, 29 Paź 2014, 14:20:53]
O krok od startu!
To naprawdę niesamowite! SOBKOS ostatnimi czasy działa w zatrważającym tempie. "Budowa MMS-u jest już praktycznie na ukończeniu."- obwieścił w dzisiejszym komunikacie prezes Kerman-Shatunov. My jednak studzimy emocje i podajemy suche fakty, które są nieco mniej optymistyczne. Po powrocie załogi na Kerbin z miejsca rozpoczęto kolejne misje. Jednak nim dotarły one na orbitę w K.S.C. powstał wielki dylemat odnośnie przyszłego tankowania MMS-u. W kosmodromie zawiązały się dwie frakcje. Zwolenników wielu lotów z mniejszą ilością paliwa oraz kilku lotów z olbrzymimi ilościami paliwa. Prezes Shatunov zapowiedział przekazanie realizacji tankowania ekipie, która szybciej wystartuje z bezawaryjnym projektem.
Wracamy jednak do dzisiejszych wydarzeń. SOBKOS ekspresowo wysyła dwa kolejne zbiorniki na orbitę i bez większych problemów cumuje je do reszty statku:
Te ekspresowe wydarzenia jak się okazało wyeliminowały nawet konieczność wcześniejszego wysłania załogi ku MMS-owi. Po zakończeniu deorbitacji holowników SOBKOS wysłał na orbitę drugą platformę dokującą:
Platformę trzeba jeszcze napełnić monoprollantem ale może pierw o tym jak dotarła do MMS:
Platforma podobnie jak i ta pierwsza została zaprojektowana na moduł bardzo zwrotny i prosty w nawigowaniu. W końcu to po prostu zbiornik na paliwo RCS z odpowiednią ilością dysz:
Platforma bardzo sprawnie zadokowała po czym K.S.C. przeszło do testowania zwrotności prawie kompletnego modułu MMS:
Komplet okazał się bardzo dobrze sterowalny. Drobnym problemem okazały się zbyteczne dysze RCS znajdujące się na dwóch zbiornikach jednak nie wpłynęły one znacznie na testy. SOBKOS w kolejnym locie planuje wysłać załogę która poleci na Dunę. Jednak wpierw załoga usunie nie potrzebne już łączenia zbiorników oraz dysze RCS. Następnie kerbalonauci przyjmą na MMS moduły badawcze. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że zadaniem MMS-u będzie dostarczenie wszystkich modułów stacji orbitującej nad Duną jednocześnie. Sama stacja ma zostać złożona już na orbicie Czerwonej Planety natomiast MMS ma być łącznikiem pomiędzy Duną a Kerbinem i odwrotnie.
To wszystko na dziś dla Was. Więcej już w piątek.