-
Witam wszystkich!
Po kilku miesiącach budowania rakiet postanowiłem zbudować mały zwinny i lekki samolocik.
Tak więc prezentuję wam "X3" Najmniejsze SSTO jakie kiedykolwiek powstało.
Najpierw kilka zdjęć na ziemi:
(http://s3.postimg.org/wrpvs31df/screenshot273.png)
(http://s3.postimg.org/okxw0ibar/screenshot274.png)
A teraz trochę danych technicznych:
Masa startowa : 9 ton.
Załoga : 1 Kamikadze kerbal.
Napęd : Silnik Turbojet i 2 silniki 0MS.
Liczba wlotów powietrza : 10
Zasilanie : 2 małe panele słoneczne.
X3 jest w stanie osiągnąć orbitę 70km x 120 km z 60 % paliwa do silników manewrowych.
Jest również w stanie dolecieć na księżyc po trajektorii swobodnego powrotu.
A teraz kilka zdjęć z dziewiczego lotu:
1. X3 startuje mniej więcej z połowy pasa a potem leci ostro w górę aż do wysokości 10 km.
(http://s3.postimg.org/3jz47h9yr/screenshot279.png)
2. Prędkość rośnie , wysokość też. Przeciążenie dochodzi do 4G.
(http://s29.postimg.org/j2dz5ehh3/screenshot287.png)
3. X3 osiąga wysokość 25 kilometrów. Moc silnika spada , prędkość bliska 1900 m/s.
(http://s30.postimg.org/te0j3lg0x/screenshot293.png)
4. Silnik odrzutowy kończy pracę z braku powietrza. Odpalone zostają silniki manewrowe , prędkość 2000 m/s , wysokość 30 km.
(http://s27.postimg.org/bz3wc03r7/screenshot307.png)
5. X3 osiąga orbitę!
(http://s27.postimg.org/vq5rsq96r/screenshot309.png)
Kilka słów na koniec :
9 ton to nie jest granica poniżej której nie da się zejść gdyby ograniczyć zapas paliwa do minimum zapewne udało by się zejść poniżej 7 ton ,ograniczyło by to jednak funkcjonalność samolotu. Samolot jest Całkowicie Stockowy.
p.s jestem nowy na forum i jeżeli popełniłem jakieś błędy to proszę pisać , zostaną poprawione.
-
Jak na pierwszą prezentację całkiem ciekawy projekt, życzę dalszych sukcesów w KSP :)
(publikuj puki jeszcze nie zapadłeś na pewną chorobę grasującą na tym forum :D)
-
Oj, da się zrobić znacznie mniejsze SSTO. Dziś oblatałem maszynkę, która waży niecałe 5 ton i jest w stanie zabrać dwóch Kerbonautów. Publikować nie będę, chyba że na wyraźne życzenie...
Ale może lepiej nie hłe hłe hłe ;)
-
Ładnie, ładnie :) I pomyśleć, że SSTO może być tak małe i proste. A ja się kiedyś męczyłem jak głupi i nic nie chciało latać.
-
Cały sekret tkwi w wysokim stosunku mocy do masy oraz odpowiedniej ilości wlotów powietrza.
Gdyby zmniejszyć ilość paliwa do niezbędnego minimum zapewne udałoby się poniżej 5 ton. Popracuję nad tym.
[Post scalony: Pon, 13 Paź 2014, 17:59:32]
No i proszę !
Po ograniczeniu ilości paliwa odrzutowego do minimum i wymianie zbiorników na paliwo manewrowe udało się zejść do 3,68 Tony!!
Na księżyc już nie doleci ale jest w stanie osiągnąć orbitę 200 km x 80 km wraz z paliwem na powrót!
masa startowa ! Sam w to nie wierzę :o
(http://s27.postimg.org/fjfz2x0er/screenshot70.png)
wygląd po modyfikacjach.
(http://s28.postimg.org/sinam30lp/screenshot68.png)
-
Lekkie SSTO to mały problem, zrób lepiej SSTO które wynosi to SSTO na orbitę :P
-
W takim układzie będzie to DSTO, czyli Double Stage to Orbit.
-
Nie, dlaczego? Samolot który ma w ładowni drugi samolot, dostarczony w stanie niezmienionym na orbitę. Czyli ładunek. 3,7 tony to nie tak dużo.
-
Do ładowni się nie zmieści bo skrzydła będą wystawały. Jedyną opcją jest umieszczenie na grzbiecie drugiego SSTO.
Ale po co ?
Wersja 3.8 tonowa ma ograniczony zapas paliwa do minimum. I nie jest w stanie dolecieć nawet na mun . A zatankowania do pełna wersja waży 9 ton.
[Post scalony: Wto, 14 Paź 2014, 08:40:24]
P.s zabieram się za bicie rekordu zasięgu SSTO.
-
Może to być trudne. O ile dobrze pamiętam, ktoś na tym forum wylądował SSTO na Dunie i wrócił.
-
Owszem. Dlatego wykorzystam napęd jonowy. 8) A nie chemiczny i ograniczę masę do absolutnego minimum. Misja oczywiście bez powrotu.
I bezzałogowa ( nie jestem sadystą ;) ).
-
Tak jakby wyzwanie nie ma sensu, bo już jest osoba, nie u nas, ale na zagranicznej scenie KSP, która doleciała SSTO na Eeloo i wróciła, używając rakiet chemicznych.
https://www.youtube.com/watch?v=G_K48HawsIg&list=UUR_h4FgyRszrWfo0-LJAm6A
-
Transportowy SSTO bez sensu? Wybacz, ale to bardzo bzdurne zdanie.
-
Ryan, przeanalizowałem ten Astro-Cruiser. To nie jest stock. Nie istnieje możliwość rozpędzenia takiej masy na dwóch silnikach do takiej prędkości na stocku. Koleś użył najprawdopodobniej tego moda zmieniającego charakterystykę atmosfery, więc cóż, osiągnięcie oczywiście to jest, ale podkreślam, to nie stock.
-
Nie wiem Kadaf, w opisie filmu nic nie jest powiedziane nt. używania NEARa/FARa. Możesz za to pobrać projekt i sprawdzić, czy uda ci się osiągnąć taką prędkość.
-
Tak jakby wyzwanie nie ma sensu, bo już jest osoba, nie u nas, ale na zagranicznej scenie KSP, która doleciała SSTO na Eeloo i wróciła, używając rakiet chemicznych.
https://www.youtube.com/watch?v=G_K48HawsIg&list=UUR_h4FgyRszrWfo0-LJAm6A
Oczywiście wiem że nie będę pierwszy ale być może pobiję rekord masowy. Prototyp waży zaledwie
5 ton.
Kabina będzie jednak pusta bo mam wątpliwości czy uda się wrócić.
Być może dolecę do eelo gdyż to niewiele więcej dv.
-
Powtarzam. Nie istnieje możliwość by ten samolot funkcjonował bez modów. A z modami albo grzebaniem w configu na jednym litrze paliwa można zalecieć wszędzie. 3000 w atmo na dwóch jetach przy tej masie? Wolne żarty :)
-
Nowy design. Zmieniłem wloty powietrza i wygląda znacznie lepiej.
(http://s14.postimg.org/rkyogirgx/screenshot127.png)
Przepraszamy, ale goście nie mogą zobaczyć zawartości spoilera.
-
Ryan, przeanalizowałem ten Astro-Cruiser. To nie jest stock. Nie istnieje możliwość rozpędzenia takiej masy na dwóch silnikach do takiej prędkości na stocku. Koleś użył najprawdopodobniej tego moda zmieniającego charakterystykę atmosfery, więc cóż, osiągnięcie oczywiście to jest, ale podkreślam, to nie stock.
Kadaf co ty chrzanisz? Jak przeanalizowałeś tego Astro-Cruisera? Bo tak się składa, że ja go pobrałem, rozebrałem na części a potem poleciałem nim na orbitę. Rozpędziłem go do identycznej prędkości jak autor filmiku. Co więcej po wejściu na orbitę miał jeszcze wystarczająco dużo delta V by dolecieć na Eleoo i wrócić. Overfloater stosuje mniej więcej 10 wlotów powietrza (ram air intake) na kazde 13 ton masy. Czyli ten miał jakieś 25 bodajże. Drugi klucz do sukcesu jest taki, że każda jego konstrukcja jest naspamowana częściami które dają siłę nośną. Sam zbudowałem sobie samolot o podobnej masie co ten Astro-Cruiser i z dwoma turbojetami. Mój nie był w stanie dojść do podobnych prędkości bo nie miał ani odpowiednio dużo części generujących siłę nośną ani nie był tak przepakowany wlotami powietrza. Mój miał zadyszkę na 29km tym można spokojnie cisnąć do 40-45km.
Oczywiście to jest samolot wykorzystujący bugi gry. Np. to, ze można nakładać wloty powietrza jeden na drugi albo schować je w środku konstrukcji. Nie mówiąc już o tym, że w KSP pierwsza lepsza konstrukcja przekracza prędkość dźwięku (to chyba na skutek przesadzonych turbojetów?). Co do FAR to generalnie likwiduje on bugi ze stocka. Sam nie eksploatowałem zbyt długo tego moda ale np. z tego co czytałem w readme to w FAR nie możesz sobie beztrosko spamować wlotami powietrza. Sam Overfloater pisał, że jego konstrukcje z FAR nie mają prawa zadziałać.
Powtarzam. Nie istnieje możliwość by ten samolot funkcjonował bez modów.
Full stock.
A z modami albo grzebaniem w configu na jednym litrze paliwa można zalecieć wszędzie.
To chyba z interstellar.
-
No cóż, widocznie zbyt realistycznie podchodzę do gry i unikam bugolotów. Moje Falcony na przykład na Eve stały się bugolotami, które w pewnych okolicznościach mimo mocy 6 kN są w stanie tuż nad powierzchnią tej planety przekroczyć prędkość dźwięku. Ale to już nie ma nic wspólnego z realizmem, więc zdecydowanie unikam. Chowanie skrzydeł w skrzydłach w ilościach dziesiątek sztuk okazuje się mieć niesamowite efekty, tyle że... no to już jest poważny bug, bo na logikę to jakim cudem dodanie kolejnego skrzydła ma doprowadzać do wzrostu prędkości? Czegoś tu nie rozumiem. Okej, lift idzie w górę, ale prędkość? Ta powinna spadać. Ogólnie cała ta dyskusja powinna zostać przeniesiona do nowego wątku.
Co do wlotów Bill, znaczna poprawa :)
-
No cóż, widocznie zbyt realistycznie podchodzę do gry i unikam bugolotów.
A spamowanie wlotami powietrza? ;)
(http://i.imgur.com/JAiYUej.jpg)
Poza tym to nie chodziło mi o to, że wykorzystywanie bugów to coś złego. Ludzie w ksp robią różne dziwne rzeczy np. wynoszą całe stacje kosmiczne w jednym locie za pomocą rakiety w kształcie naleśnika... Nic mi do tego. Każdy gra tak jak lubi i jak gra na to aktualnie pozwala. Chodziło o to że zarzuciłeś jakoby Overfloater ułatwiał sobie życie jakimś modem a to jest czysty stock.
-
jejku, wloty powietrza to inna sprawa, ponieważ w grze ich osiągi względem prawdziwych są mocno przycięte. Dwusilinikowy myśliwiec pokroju F-18, Mig 29 czy Su 27 wchodzący na pułap przeszło 15 km ma wloty DWA. Nie wiem na jaki pułap w ksp można wejść na dwóch wlotach przy dwóch silnikach, ale to będzie pułap przypuszczam śmieszny. Z drugiej strony w prawdziwych samolotach są stosowane wielokrotne sprężarki powietrza. Pokaż mi takie coś w ksp. Ja to traktuje w ten sposób - trzy wloty połączone w jeden, to jak jeden z dwustopniową sprężarką o, a przecież sprężarka może mieć stopni znacznie więcej.
-
kolejne informacje od Bill's Juncard : Projektowane SSTO ma mase 6 ton i dv 11 km/s. Zasilanie stanowią 2 panele gigantor.
Przepraszamy, ale goście nie mogą zobaczyć zawartości spoilera.