Kerbal Space Program Forum | Polska Społeczność Gry

Galerie => Samoloty => Wątek zaczęty przez: Scandinavian101 w Sob, 09 Wrz 2017, 21:01:44

Tytuł: Scandinavian Construction - Planes and Rockets
Wiadomość wysłana przez: Scandinavian101 w Sob, 09 Wrz 2017, 21:01:44
W ostatnich dniach sierpnia odbyły się Kerbińskie Targi Lotnicze. Producenci w tym roku nie zawiedli i na zwiedzających czekało ponad 75 różnych maszyn. Do ciekawostek można między innymi zaliczyć protoyp Aeris-a A4 z zakładów konsorcjum Stock Industries, pokazanego na tegorocznych pokazach po raz pierwszy. Maszyna przystosowana jest do odbywania suborbitalnych lotów badawczych i charakteryzuje się dobrymi właściwościami lotnymi przy prędkościach naddźwiękowych. Jak zapowiada producent, do produkcji wejdzie już w przyszłym roku. Prawdopodobnie największą niespodzianką tych pokazów był jednak Space Construction Sc-52.

(https://i.imgur.com/fYi1JWQ.png)

Napędzana 8 silnikami J-X4 Whiplash konstrukcja jest w stanie osiągać prędkości rzędu 1240 km/h (tj. 340m/s). Ładownia umożliwia przewożenie ponad 32 ton ładunku, a paliwa starcza na ok 450 km lotu.

(https://i.imgur.com/dZYYnUC.png)

Jako wersja rozwojowa Sc-50, najnowsza maszyna Space Construction czerpie z niej wiele zapożyczeń. Bardzo podobny (acz dłuższy aż o 3 metry) jest kadłub maszyny oraz gondole silników. Kompletnie przeprojektowane zostały natomiast skrzydła i stateczniki pionowe. Choć obie maszyny są do siebie dosyć podobne, Sc-52 jest bez porównania większe.

(https://i.imgur.com/YOm93bU.png)

Starsza wersja transportowca - Sc-50 mógł zabierać na pokład o połowę mniej ładunku niż Sc-52 przy porównywalnej prędkości.

Po niezbyt udanej konstrukcji Sc-51, Space Construction znowu pokazało na co go stać. Ta dopracowana i posiadająca doskonałe właściwości lotne konstrukcja, to żywy dowód na to, że SC nadal potrafi budować dobre transportowce. - dla Skrzydlatego Kerbinu, Bill Kerman

DANE TECHNICZNE:
Napęd: 8x J-X4 Whiplash
Długość: 23,5 m
Rozpiętość: 34,8 m
Wysokość: 9,7 m
Masa startowa (bez ładunku): 84,9 t
Prędkość minimalna: 55 m/s (189km/h)
Prędkość maksymalna: 350 m/s (1260 km/h)
Udźwig: 34 t
Załoga: 4
Koszt całkowity: 112,319
Ilość podzespołów: 135

(https://i.imgur.com/y0Boyun.png) 

Jest to moje pierwsze wystąpienie na tym forum i jestem otwarty na wszelkiego rodzaju (konstruktywną) krytykę. Maszyna naprawdę wspaniale lata (choć nie tak dobrze jak jej poprzednik) i (moim zdaniem) prezentuję. Bez problemu ląduje na lotnisku KSC i lądowisku na wyspie. Jednym z niewielu jej problemów jest to, że przy 1/4 ilości paliwa stabilność trafia szlag i samolot staje się niesterowny.
Tytuł: Odp: Scandinavian Construction - Planes and Rockets
Wiadomość wysłana przez: MATI212 w Czw, 21 Wrz 2017, 20:21:35
Świetny samolot. Ty bardziej szacun, bo ciężko zbudowaç coś dużwgo co jednocześnie będzie ładne. No, a przynajmniej ja tak nie umiem.
Tytuł: Odp: Scandinavian Construction - Planes and Rockets
Wiadomość wysłana przez: Scandinavian101 w Śro, 27 Wrz 2017, 20:31:00
Po bardzo udanej konstrukcji Sc-52 konstruktorzy z zakładów Space Construction postanowili opracować rozwojową wersję tej maszyny i światło dzienne ujrzał projekt Sc-57. Sc-57 to sześciosilnikowy transportowiec, zdolny do operowania z krótkich pasów startowych i przewożenia ponad gabarytowych ładunków, nie mieszczących się w kadłubach kategorii Mk.3

(https://i.imgur.com/B3kMe66.png)

(https://i.imgur.com/1SOJ2i5.png)

Prędkość startowa samolotu wynosi ok 70m/s więc maszyna zdolna jest do operowania z krótkich pasów (testy przeprowadzone na lądowisku na wyspie, jednoznacznie wskazują, że samolot zdolny jest operować nawet z gruntowych dróg startowych).

(https://i.imgur.com/vjnBWzo.png)

Jednak po co nam taki nieaerodynamiczny samolot? Po to by prócz transportowania gabarytowych ładunków, móc dokonywać precyzyjnych zrzutów z powietrza. Oto sekwencja jednego z nich:

(https://i.imgur.com/yWoDjxw.png)

(https://i.imgur.com/npEr7Ed.png)

(wiem, że navball i słaba jakość zdjęcia, jednak w tamtej chwili nie miałem do tego głowy)
Dochodzi do zrzutu. Zsynchronizowane silniczki na paliwo stałe odpychają ładunek 36 ton na bezpieczną odległość, gdzie mogą otworzyć się spadochrony, i stabilizatory

(https://i.imgur.com/x2G1JaV.png)

DANE TECHNICZNE:
Napęd: 6x J-X4 Whiplash
Masa startowa (bez ładunku): 75 ton
Max masa ładunku (największa testowana): 36 ton
Długość: 22,3 m
Rozpiętość: 28,8 m
Wysokość: 17,5 m
Zasięg: (najdalej doleciałem 450 km jednak to była jedynie 1/3 paliwa)
Załoga: 4
Koszt całkowity: 95,701
Prędkość minimalna: 70 m/s
Prędkość maksymalna (największa osiągnięta): 280 m/s
Ilość podzespołów 118 (wraz ze wszystkimi lampami etc)

Ponownie czekam na krytykę i komentarze. Samolot jest praktycznie całkowicie stockowy (KAS-u użyłem tylko do świateł pozycyjnych i taśm (dałoby się to zrobić bez tego, jednak ja sobie ubzdurałem, że samolot będzie można ponownie załadować z naziemnego transportera, więc ruchome taśm były przydatne)). Maszyna dobrze sobie radzi przy niskich i średnich prędkościach, powyżej 300 m/s skrzydła radzą sobie znacznie gorzej i producent nie zaleca latania powyżej tej prędkości. Sam samolot powstał na bazie Spacediggera 3 (czyli SKNDNO - S.ssto K.tóre N.ie D.olatuje N.a O.rbity).
Tytuł: Odp: Scandinavian Construction - Planes and Rockets
Wiadomość wysłana przez: Kadaf w Śro, 27 Wrz 2017, 23:21:14
Gdy go zobaczyłem, natychmiast mi się przypomniał mój stary Kondor T+, jeden z serii wahadłowców, którą niegdyś popełniłem.

(http://i.imgur.com/vnZKXor.jpg)

Co ciekawe, Scandinavian tego wahadłowca nie widział nigdy, więc zabawne, że doszliśmy do podobnej koncepcji inżynieryjnej. Jakkolwiek na aktualnym systemie aerodynamicznym tego typu jednostka nie będzie latać zbyt dobrze. Zbliżenie się w pewnym stopniu do realizmu wymusza jednak, by ładunki znajdowały się w kadłubie samolotów. Gdyby twoja maszyna posiadała zamknięty kadłub, to sądzę, że prędkość maksymalna była by znacznie wyższa. Niestety inżynieryjne dziwadła teraz sprawdzą się z pełną skutecznością już tylko w kosmosie.
Za to podoba mi się kierunek rozwoju nowego gracza. Bo kombinuje niestandardowo. Na czacie zasugerowałem Scandinavianowi moda tweakscale - dzięki niemu żaden nadgabaryt nie straszny. Był taki paskudny samolot używany przez NASA, co wyglądał, jak garbaty kleszczo-inwalida. Takie coś w kerbalach też da się teraz stworzyć, żaden problem. Chociaż gorzej ze zrzutami. Bo jeśli nie rampa, to proceduralne skrzydła i infernal robotics.

Tytuł: Odp: Scandinavian Construction - Planes and Rockets
Wiadomość wysłana przez: grabek77 w Czw, 28 Wrz 2017, 03:28:44
Aby zobaczyć link - ZAREJESTRUJ SIĘ lub ZALOGUJ SIĘ
(wiem, że navball i słaba jakość zdjęcia, jednak w tamtej chwili nie miałem do tego głowy)

F2 twoim przyjacielem :)

BTW Fajny ten samolot :)
Tytuł: Odp: Scandinavian Construction - Planes and Rockets
Wiadomość wysłana przez: Scandinavian101 w Śro, 04 Paź 2017, 18:54:26
Wielkie dzięki za komentarze! Ostatnio byłem dosyć zajęty, jednak znalazłem czas na te 3 samolociki (wstawiam je we trójkę, bo pojedynczo nie przedstawiają "ogromnej" wartości). Po pierwsze:

  Sc-58

Średniej wielkości, czterosilnikowy transportowiec zbudowany został w układzie kaczki. Napędzany jest (zaskoczenie) silnikami typu J-X4 Whiplash.

(https://i.imgur.com/UrqfGIq.png)

(https://i.imgur.com/2tck9p2.png)

Jest to konstrukcja raczej testowa, jednak posiada zdolność operacyjną i w każdej chwili samolot może zostać poderwany w powietrze. Samolot leciutki, z dużym zapasem ciągu może pretendować nawet do miana STOL-u.

(https://i.imgur.com/AnPSUOh.png)

Druga i trzecia konstrukcja to Sc-59 i Sc-60 (są razem, ponieważ Sc-60 to w prostej linii rozwinięcie Sc-59)

Najpierw powstało Sc-59

(https://i.imgur.com/aAQVqHr.png)

Pewien niezależny obserwator stwierdził jednak, że proste (on nazwał je "prostackie") skrzydła mają zadziorność deski do prasowania, więc konstruktorzy ponownie wrócili do deski kreślarskiej i tak narodziło się Sc-60 (Sc-59 był jednak w stanie wystartować w poprzek pasa!)

(https://i.imgur.com/Q9FJLBO.png)

(https://i.imgur.com/YztC9YF.png)

Samolot został zaprojektowany jako maszyna szkolno-obserwacyjna i wyposażona w jeden silnik gwiazdowy "Bumblebee". W kokpicie mieści się 2 pilotów, jednak ładownia z odsuwanymi drzwiami daje możliwość zamontowania dodatkowych 4 siedzeń. Maszyna może zajmować się również ratowaniem załóg lotów kosmicznych, którym nie udało dolecieć się do KSC.

(https://i.imgur.com/QQAdtNN.png)

4 potężne reflektory skutecznie wyłapują nawet małe kapsuły, a prędkość ok 190 m/s pozwala na stworzenie stabilnej platformy obserwacyjnej.

Jak zwykle czekam na komentarze i opinie.
Tytuł: Odp: Scandinavian Construction - Planes and Rockets
Wiadomość wysłana przez: Kadaf w Śro, 04 Paź 2017, 22:38:34
Bardzo oryginalna linia tych maszyn z ujemnym skosem. Fajne i coś nowego! No i fruwa :)
Tytuł: Odp: Scandinavian Construction - Planes and Rockets
Wiadomość wysłana przez: Scandinavian101 w Sob, 07 Paź 2017, 10:37:44
Wielkie dzięki za słowa uznania! Jest to dla mnie niezwykle ważne, że ktoś docenia moją pracę.
Tytuł: Odp: Scandinavian Construction - Planes and Rockets
Wiadomość wysłana przez: Scandinavian101 w Pią, 02 Mar 2018, 12:20:57
"-Witam Państwa ponownie po ponad 120 dniowej przerwie. Ja nazywam się Jadon Kerman a to jest magazyn telewizyjny "Skrzydła Kerbinu". W dzisiejszym odcinku przyjrzymy się zakładom Scandinavian Construction, nowej firmą, będącej fuzją starej Space Construction i szwedzkiej IKEA. Dziedzicząc po Space Construction wyspecjalizowany dział inżynieryjno-testowy, Scandinavian wchodzi na rynek samolotów towarowych niczym szpadel w miękką ziemie.

Pierwszą konstrukcją nowego konsorcjum był malutki Sc-61C. Kierownictwo doskonale wyczuło trendy na rynku i przedstawiło projekt małego acz zwrotnego samolotu komunikacyjnego dla linii III kategorii

(https://i.imgur.com/PMPYYUy.png)

Maszyna ma zaledwie 11 metrów długości lecz na dwóch silnikach Kerman&Khitney C-370 rozwija prędkość ponad 170 m/s. Ładowność to ok 3,2 tony, lub 12 pasażerów.

(https://i.imgur.com/4tnxY2u.png)

Scandinavian Construction idąc za ciosem wprowadził zachowawczy acz niezwykle niezawodny Sc-67, napędzany aż czterema silnikami Predator. Ciężki transportowiec jest przewidziany jako ekonomiczniejszy konkurent dla odrzutowego K-100. Przestronna ładownia jest w stanie pomieścić nawet kilkanaście ton ładunku, lub na przykład... transporter opancerzony.

(https://i.imgur.com/U8TnJ8j.png)

(https://i.imgur.com/GDFhiFR.png)

Niestety jedną z wad Sc-67 jest jego stosunkowo niewielki zasięg, wynoszący około 500 km, który poświęcono dla większej ładowności, nie montując paliwa zbiorników w kadłubie

(https://i.imgur.com/pmFSc99.png)

Jako trzeci na rynku pojawił się Sc-70-7C, czterosilnikowy odrzutowiec pasażerski, będący praktycznie odwrotnością Sc-67. Odrzutowiec, wiozący na pokładzie 32 kerbali w komfortowej kabinie ciśnieniowej z prędkością 300 m/s na odległość ponad 2000 km/h jest zbawieniem dla wielu linii lotniczych

(https://i.imgur.com/refyT9e.png)

(https://i.imgur.com/0p7SG5E.png)

Jak na razie ostatni transportowiec z serii 6 to gigant jakich mało. Sc-56B bez ładunku waży 183 tony, a jego skrzydła mają rozpiętość 80 metrów. 16 silników Panther rozpędza tego giganta do prędkości poddźwiękowej i pozwala dotrzeć w nawet najbardziej odległe zakątki Kerbinu.

(https://i.imgur.com/dFjgaqk.png)

(https://i.imgur.com/9iN9Dsj.png)

To szesnasto-silnikowe monstrum ma udźwig ponad 110 ton i jest definitywnie jednym  największych samolotów na Kerbińskim niebie.

(https://i.imgur.com/j58bjSj.png)

 Istnieją jednak niepotwierdzone informacje i amatorskie nagrania jeszcze większej konstrukcji, będącej jakoby w fazie testów, o nieznanym na razie oznaczeniu:

(https://i.imgur.com/n8DicZR.png)

Kierownictwo Scandinavian Construction nie potwierdza tych informacji, jednak ich też nie dementuję. Będziemy śledzili tę sprawę i informowali państw na bieżąco. To już koniec tej części "Skrzydeł Kerbinu". Na dalszą część programu zapraszam po reklamach. Mówił Jadon Kerman. A już za chwilę: Aeris 4A wzlot czy gniot STOCK Industries? Już za chwilę w "Skrzydłach Kerbinu"

Irytuje cię to, że tracisz swoje fundusze na odzyskiwanie modułów które wylądowały poza centrum kosmicznym? To już nie problem, odkąd dostępny jest Scandinavian Sh-2. Scandinavian Sh-2 to uniwersalne rozwiązanie twoich problemów. Zadzwoń już dziś i zamów egzamplarz próbny. Polecam ja, Jebediah Kerman

(https://i.imgur.com/3s9cG5a.png)
Tytuł: Odp: Scandinavian Construction - Planes and Rockets
Wiadomość wysłana przez: MATI212 w Sob, 10 Mar 2018, 18:41:24
No powiem co ziom, zaimponiłeś mi
Tytuł: Odp: Scandinavian Construction - Planes and Rockets
Wiadomość wysłana przez: dajet29 w Wto, 23 Lip 2019, 10:57:03
Niezła konstrukcja, chciałbyś wrzucić plany?
Tytuł: Odp: Scandinavian Construction - Planes and Rockets
Wiadomość wysłana przez: Mateusz1969 w Sob, 11 Sty 2020, 10:13:13
No nawet fajne :)