Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Robson

Strony: 1 ... 38 39 [40]
586
Gotowe poradniki / Odp: EFEKT OBERTHA - Latajmy ekonomicznie.
« dnia: Śro, 28 Maj 2014, 10:45:18 »
Efekt Obertha nie jest żadną magiczną sztuczką. Cała sprawa polega na tym, że moc (czyli zmiana energii w czasie) jest proporcjonalna do prędkości. Dla orbit eliptycznych, największą prędkość pojazd posiada w perycentrum, dlatego zaleca się obniżyć perycentrum do minimum (oczywiście nie zahaczając o atmosferę). Należy pamiętać, że energia potencjalna jest energią ujemną, musimy dodać tyle energii kinetycznej, aby całkowita energia układu wzrosła do zera Ek = -Ep. Jak widać dla perycentrum wymagana Ek jest najmniejsza i to właśnie wtedy najniższym kosztem osiągniemy drugą prędkość kosmiczną (silniki muszą być jak najmocniejsze, aby impuls był krótki). Najlepsze orbity transferowe powstają gdy linia absyd przecina słońce, dla tego warto poczekać na odpowiednie okno transferowe.
 Po dotarciu na miejsce, niczego się nie spodziewając, zauważymy że nasza prędkość jest inna niż celu. Musimy wtedy rozpocząć jakże skomplikowany manewr o dźwięcznej nazwie: hamowanie. I tutaj także będziemy potrzebowali paliwa na tak zwany impuls zdejmujący.
 Oczywiście nauka w takich przypadkach nie śpi i wymyśliła, że mogą istnieć różne orbity, a wśród nich takie o jak najniższej możliwej energii i jak najdłuższym czasie transferu (Czyli szerokim oknie transferowym. Okno transferowe zaznaczone jest, o ile pamiętam, jako niebieska linia na naszej orbicie). Nazywają się Orbitami Hoffmana i myślę, że ze znalezieniem najlepszych nie będzie problemu. (Pamiętając, że energia potencjalna jest ujemna, nim wyższa orbita, tym niższa energia.)

587
Dyskusje ogólne / Odp: [Oficjalny] POWITANIA!
« dnia: Śro, 28 Maj 2014, 08:19:08 »
Witam.
Mam na imię Robert, lat ?? (czuję się na 4). Jestem z zawodu fizykiem, z zamiłowania astronomem. Kiedyś, pewnie ze dwa lata temu, uczyłem swego syna zasad dynamiki właśnie wykorzystując do tych celów najlepsze narzędzie dydaktyczne, czyli KSP. Od kilku tygodni mam od żony zakaz na Modern Warfare III, więc mam więcej czasu na loty w kosmos. Forum odwiedzam od zamierzchłych czasów, ale poczułem że jednak muszę w końcu się zarejestrować i zostać członkiem tak wspaniałej społeczności (tak na prawdę, to miałem wielką ochotę na Easy Orbit II od Kadaf Industries).
 I tak oto jestem, ja Robson Kerman, główny inżynier w firmie Infinity Space Shipyard. Postaram się na początek zbudować orbitalną stocznię do montażu statków (no potem oczywiście statki). Nie posiadam artystycznych wizji, więc produkty naszej firmy będą raczej surowe, bez wodotrysków, lodówek na piwo i kosmicznych klubów Go Go. (W miarę rozwoju i mam nadzieję, współpracy z innymi korporacjami, może się to zmienić)

Strony: 1 ... 38 39 [40]