Kerbal Space Program Forum | Polska Społeczność Gry
Tutoriale => Poproś o pomoc => Wątek zaczęty przez: snafu w Pon, 08 Lip 2013, 12:23:20
-
Witam.
Gdzie mogę znaleźć informację o minimalnych stabilnych wymiarach orbity dla wszystkich planet w układzie Kerbolu lub jak takowe wyliczyć?
Pozdrawiam.
Poprawiłem interpunkcję, raziła w oczy / Raynus
-
Zbyt długo w KSP nie gram, ale moje spostrzeżenie jest chyba trafne:
http://wiki.kerbalspaceprogram.com/wiki/Category:Planets
Najniższa stabilna orbita będzie kilka kilometrów powyżej wysokości atmosfery, a co do tych bez niej, to nie jestem pewien, więc chyba metoda prób i błędów :P
-
Chyba nie do końca. Wydaje mi się, że stabilna orbita bedzie wtedy gdy siła odsrodkowa będzie równa sile przyciagania. Tak to widzę z mechanicznego punktu widzenia ale moge sie mylić, więc proszę o sprostowanie
-
Snafu, chodzi o to, że stabina orbita jest tuż nad górną granicą atmosfery ponieważ gdyby była niżej, atmosfera stale hamowałaby statek i doprowadziła do utraty prędkości.
-
Wydaje mi się że snafu pod słowami "stabilna orbita" myśli o pojęciu orbity geosynchronicznej. Czy chodzi ci o taką orbitą, kiedy statek znajduje się przez calutki czas nad jednym punktem na planecie, czyli robi jedno okrążenie po orbicie w tym samym czasie co planeta jeden obrót wokół osi?
-
Nie chodzi mi o geostacjonarną.
Dla mnie stabilna orbita to taka która wraz z upływem czasu nie sciagnie nas spowrotem do atmosfery.
Element4ry:
Ligiczne, że taka orbita musi być poza atmosfera, ale to nie jedyny warunek. przeciez musimy uwzględnić przyciaganie planet
-
No chyba właśnie nie, bo jak ustawiałem orbitę Kerbinu, to 70 kilometrów starczyło, a atmosfera kończy się na około 69 km, więc wystarczy dodać z kilometr i włala :)
-
up@
Sprawdzałeś tę metodę na innych planwtach np z większą grawitacją?
Jezeli było by tak jak mowisz to nad Munem na jednym kilometrze powiniwnes uzyskać orbitę, a coś mi sie wydaje że to bedzie nie możliwe, i grawitacja rozbije Cie o powierzchnię
Twoja teoria może w przypadku kerbinu sie sprawdza bo na wysokosci 70km mamy juz odpowiednią prędkość i sile odsrodkowa która przeciwdziala grawitacji i suma sił wynosi 0, Taki zbieg okolicznosci, ale przy innych planetach tak juz nie będzie.
-
Snafu, to jest kwestia nadania pojazdu prędkości odpowiedniej. Na munie nawet metr nad ziemią możesz orbitować jeśli będziesz miał wystarczającą prędkość. To właśnie ona nadaje siły sile odśrodkowej. O ile nie wejdzie następny czynnik (atmosfera, zderzenie z innym pojazdem, hamowanie silnikami) to będzie orbitować w najlepsze.
-
Tutaj sie zgadzam, ale zwiekszanie prędkości podnosi przeciez orbitę więc nie bedziemy chyba w stanie uzyskac takiej predkosci 1m nad powierzchnia muna
-
No właśnie o tym wcześniej mówiłem - prędkość i wiedza gdzie się kończy atmosfera jest najważniejsza i można orbitować jak się komu podoba. Na munie można orbitować na tak niskiej wysokości, że światło reflektorów będzie oświetlało powierzchnię w pewnych miejscach. Ewentualnie kończy się to rozbiciem o jakiś pagórek. Wystarczy rozpędzić statek do odpowiedniej prędkości.
-
W widoku mapy mamy informację o planetach, jest tam podana SOI (sphere of influence), czyli wartość, po przekroczeniu której zacznie nas ściągać grawitacja. Są to raczej przybliżone wartości, bo dla Kerbinu podaje 80km, podczas gdy wystarczy 70 (możliwe, że to po prostu błąd twórców). I Dawster, nie masz racji, Newton już jakieś 300 lat temu opisał co i jak (tzw. Newton's cannonball http://en.wikipedia.org/wiki/Newton%27s_cannonball). Orbitowanie 1 m nad powierzchnią wymagałoby nieustannej pracy silników i korygowania wysokości, byłby więc to zwykły lot. Warto też zapoznać się z pojęciami "pierwsza prędkość kosmiczna" i "druga prędkość kosmiczna".
Mam nadzieję, że pomogłem ;)
-
Najwyższy punkt Mun-a to 4700m. Ponad tą wysokością, jedyną przeszkodą jest odpowiednia prędkość.
Ale niżej też się da:
http://www.youtube.com/watch?v=SuDzreaq8NA
-
Ja wiem ,że:
-wszystkie orbity nad Kerbinem muszą mieć ponad 70.000m
-a w przypadku Muna ponad 30.000m
-
-a w przypadku Muna ponad 30.000m
Wystarczy nawet 5 km, albo i mniej byle nie zahaczyło o góry (miałem mniej-więcej taką orbitę).
Skąd ty wziąłeś te 30 km ?!
-
Wedle kerbal wiki najwyższe wzniesienie Mun ma 3340m. Czyli stabilną orbitę można mieć już na 3341m o ile pojazd jest na tyle mały żeby nie zahaczył.
A te 30.000m pewnie wyciągnął na oko lub od jakiegoś amatorskiego tutorialu.
-
Zobacz na scenariusze "Mun orbit"
i popatrz na Ap i Pe.
(Orbita równika jak widziałem to żadne wniesienie nie wystawało ponad tą orbitę)
-
ja miałem na 3km orbitę nad munem
(http://s6.postimg.org/k4i9nfzfl/2013_07_13_00008.jpg)
(http://s6.postimg.org/c0a5ipd0h/2013_07_13_00009.jpg)
(http://s6.postimg.org/u4d63caox/2013_07_13_00010.jpg)
-
Ja miałem 2km, ale tylko z jednej strony, Chyba jutro będę się starał jak najniższą orbitę osiągnąć
-
Zasada jest prosta:
jeśli jest atmosfera - to minimalna orbita jest nad nią
jeśli nie ma atmosfery - minimalna orbita jest na wysokości która określa najwyższe wzniesienie terenu w płaszczyźnie orbity. Jeśli ktos znajdzie nad Munem taką płaszczyznę, że wzdłuż niej nie ma wzniesien wyższych niz 1 km to i tak nisko może sobie latać.
I ostatnie: im niższa orbita tym wyższa prędkość równoważąca grawitację - w skrócie. Niżej trzeba mieć większą prędkość względem powierzchni.
-
Ogólnie dojść można do prawie 1 km, ja doszedłem do 1,9 km ale przez swoja nieuwage popedziłem rakietą prosto do muna :D Po ustawieniu wszystkiego ładnie pięknie, odłączyłem reszte rakiety, co oczywiscie zmieniło lekko mój kurs, nie skorygowałem tego z mapką...
Tu mamy screen na samym początku, statek spokojnie leci i powoli zmniejsza wysokość
(http://imageshack.us/a/img194/3628/noum.png)
(http://imageshack.us/a/img856/6416/bwe6.png)
W tym momęcie miało mnie wznieść, gdyż to od tego punktu miały sie zaczynać troche górzyste tereny, niestety przez ten błąd wzniesienie zaczeło sie lekko później. Powodem rozbicia było także brak oświetlenia (zapomniałem) i przez to spóźniona reakcja.
(http://imageshack.us/a/img832/2787/jdnd.png)