(http://www.picshot.pl/pfiles/359274/Dirkuu_Laboratories.png)
- Witajcie na konferencji prasowej poświęconej łazikowi badawczemu CETUS mini organizacji Dirkuu Laboratories.
Wejdźcie, już się zaczęło.
Łazik jest sterowany komputerowo, a dzięki najnowszemu odbiornikowi jeszcze nigdy podczas testów nie stracił łączności z dowództwem. Co prawda sprawdzaliśmy go jedynie w bazie, ale liczymy na to iż nawet na Eeloo będzie łapać nasz sygnał. Na samym początku w projekcie CETUS miał posiadać również miejsce dla jednego Kerbala, ale już po pierwszych kilku wywrotkach zrezygnowaliśmy z siedziska.
Oto jest właśnie nasz mały CETUS:
(http://www.picshot.pl/pfiles/359275/screenshot17.png)
A tu jego drugie zdjęcie tym razem z tyłu:
(http://www.picshot.pl/pfiles/359293/screenshot22.png)
Jak widać nazwa do niego idealnie pasuje. Złożony jest jedynie z 25 części, a jego waga to zaledwie 0,47 tony. Dzięki temu nie powinien sprawiać żadnego większego kłopotu z transportem na księżyc czy inną planetę.
Jego lekkość zapewnia mu brak jakichkolwiek baterii prócz tych niezbędnych do działania komputera pokładowego. Nie martwcie się. Mimo tego faktu w dzień nie ma żadnego problemu z niedoborem energii, a w nocy nasze najwydajniejsze generatory prądu również zapewniają mu działanie.
Jeśli chodzi o prędkość to CETUS mini osiąga ~9m/s-9,5m/s, więc tutaj nie ma się czym pochwalić, ale jego niskie osiągi zwracają się w jego małej wywrotności. Gnając swoją pełną prędkością przy grawitacji Kerbinu może prawie w miejscu zawrócić o 180° z lekkim przechyłem, a zwrot o 90° w ogóle nie sprawia mu problemu.
Ode mnie to by było wszystko.
Jakieś pytania?
Nie? To świetnie. Dziękuję wszystkim, my się musimy już zbierać bo CETUSa trzeba jeszcze przetestować na księżycu. Do widzenia, do następnego razu!
Ej, nieźle poszło. Nikt się o nic nie zapytał. :D
Może dlatego, że zjawiła się tylko jedna osoba, a w dodatku spóźniona? -.-
----------------------------------------------------------------------------------
Uwaga, uwaga! Nasz CETUS mini wylądował i ma się bardzo dobrze. Pojawił się on na naszym naturalnym satelicie razem z pierwszym członem bazy:
(http://www.picshot.pl/pfiles/361533/screenshot23.png)
(http://www.picshot.pl/pfiles/361534/screenshot24.png)
Jak widać na zamieszczonym obrazie poniżej potrafi osiągnąć dość dużą prędkość, ale nie zalecane jest w takim przypadku ostro skręcać (Co najwyżej poprzez przyciski "q" i "e"):
(http://www.picshot.pl/public/view/361535)
Dlaczego tak długo nie pisałem? Nie chciało mi się lecieć jeszcze raz, a nie chciało mi się również jechać tak daleko pomiędzy tymi flagami:
(http://www.picshot.pl/pfiles/361536/screenshot40.png)
Ostatecznie użyłem moda HyperEdit (http://www.kerbaltekaerospace.com/?page=downloads) do przetransportowania CETUSa z jednego punktu do drugiego.
Teraz można wziąć się za budowania wersji osobowej CETUSa i drugiego członu bazy.
Osiągnięcia firmy Dirkuu Labolatories:
- CETUS mini-B oraz druga część bazy (http://forum.kerbale.pl/laziki/cetus/msg8172/#msg8172)
- CETUS mini na Dunie i Kethane CETUS na Munie (http://forum.kerbale.pl/laziki/cetus/msg8365/#msg8365)
(http://www.picshot.pl/pfiles/359274/Dirkuu_Laboratories.png)
Oficjalnie mogę stwierdzić, iż CETUS mini-B oraz moduł mieszkalny bazy są już zbudowane, a w dodatku już są na księżycu. Wersja załogowa CETUSa w testach wypadła nader dobrze, przynajmniej lepiej niż się spodziewałem. Komputerowo również można nim sterować, ale gdy jest za sterami kerbal i zdarzy się wywrotka to nasz kierowca zazwyczaj obroni panele przed uszkodzeniem.
Prędkość maksymalna pojazdu to ~9m/s-9,5m/s, więc tak samo jak w przypadku bezzałogowej wersji, ma on jednak 30 części i waży 0,52 tony. Od swego poprzednika z wyglądu różni się jedynie tym, że mocowania kół są położone wyżej, aby obniżyć środek ciężkości.
(http://www.picshot.pl/pfiles/362457/screenshot43.png)
(http://www.picshot.pl/pfiles/362458/screenshot44.png)
A tutaj są oba człony bazy... Swoją drogą to owa baza o wiele lepiej się prowadzi niżeli, któryś z łazików :p (Przy 15m/s można bez obaw skręcać. Nie zdarzyło mi się tym wywrócić, jedynie rozwaliłem sobie kółka, które po chwili i tak naprawiły kerbale)
(http://www.picshot.pl/pfiles/362456/screenshot42.png)
Będę się starał, aby kolejne człony miały ułożone tak kółka, aby cała baza mogła się przemieszczać w jednym kawałku.
(http://www.picshot.pl/pfiles/359274/Dirkuu_Laboratories.png)
Mamy zaszczyt przedstawić Wam nasze dwa kolejne osiągnięcia!
Na początek powiem o naszym pierwszym łaziku czyli o CETUSie mini... Dokładniej to o dwóch owych łazikach.
- Cel misji: Dostarczyć dwa łaziki CETUS mini na Dunę.
- Rezultat misji: Cel osiągnięty w trzech czwartych.
- Przebieg misji:
(http://www.picshot.pl/pfiles/365616/screenshot28.png)
Start rakiety oraz cały lot aż do atmosfery Duny przebiegły pomyślnie, jednak przez złe zaprogramowanie systemu (Czyt. dwa razy za szybko nacisnąłem spację :p ) pierwszy łazik zbyt szybko został puszczony przez chwytak i atmosfera nie zdążyła go przechwycić. Wszystko by się potoczyło gładko bo po jednym okrążeniu planety by wrócił i szczęśliwie wylądował, ale niestety odłączyły się od niego spadochrony :/
(http://www.picshot.pl/pfiles/365622/screenshot24.png)
(http://www.picshot.pl/pfiles/365623/screenshot25.png)
Drugi łazik na szczęście został wypuszczony w odpowiednim momencie i spadochrony otworzyły się w ostatniej chwili.
(http://www.picshot.pl/pfiles/365620/screenshot22.png)
Tak jak już mówiłem... Po zrobieniu jednego okrążenia wokół Duny nasz pierwszy łazik został by przechwycony i bez problemu mógł wylądować, świadczą o tym spadochrony.
(http://www.picshot.pl/pfiles/365618/screenshot27.png)
Tak więc półtora części łazika wylądowało pomyślnie, niestety nie to pół na którym nam zależy...
Poniżej są używane mody takie jak:
- Kethane (http://forum.kerbalspaceprogram.com/showthread.php/23979-Kethane-Pack-0-7-7-Find-it-mine-it-burn-it-Happy-birthday-Kethane!-%28August-15%29)
- Magic Smoke Industries (http://kerbalspaceport.com/infernal-robotics-v0-6a-parts-pack-1-magic-smoke-industries-ksp-v0-21-1/)
- Universe Replacer (http://forum.kerbalspaceprogram.com/showthread.php/44135-0-21-x-Universe-Replacer-v4-0)
Teraz przyszedł czas na przedstawienie dumy firmy. Jest to pierwszy duży łazik naszego wydania, a nazywa się Kethane CETUS. Powstał on przy współpracy z firmą SKYLAB INDUSTRIES.
Pierwszym założeniem było wydobywanie Kethanu oraz przetwarzanie go na paliwo. Niestety trudno było stworzyć dwa duże zbiorniki i połączyć je konwerterem Kethanu dlatego ograniczyliśmy się jedynie do wydobycia.
(http://www.picshot.pl/pfiles/365633/screenshot47.png)
Zrezygnowaliśmy z jednej założonej funkcji pojazdu, ale w zamian dodaliśmy kilka siedzeń na środku pojazdu, który do tej pory był praktycznie nieużywany... A dokładniej jest tam sześć miejsc. W całym pojeździe może się znajdować ośmiu kerbali. (Sześć na środku, jeden w kabinie i jeden z tyłu na bateriach (Miejsce do kierowania podczas dokowania ;) ))
(http://www.picshot.pl/pfiles/365634/screenshot3.png)
Nasz CETUS obecnie waży 14,47 tony przez co na Munie można jeździć spokojnie z prędkością ~25m/s nie bojąc się o wywrotkę, a zalecana maksymalna prędkość skręcania to ~15m/s chociaż radziłbym wtedy już uważać na przechyły.
(http://www.picshot.pl/pfiles/366112/screenshot59.png)
(http://www.picshot.pl/pfiles/366113/screenshot62.png)
(http://www.picshot.pl/pfiles/366118/screenshot70.png)
(http://www.picshot.pl/pfiles/366119/screenshot71.png)
Dzięki za uwagę :)
(UWAGA! Jestem leniwy i łazika Kethane CETUS wyniosłem na Muna używając moda HyperEdit (http://www.kerbaltekaerospace.com/?page=downloads).)