Jak już zapewne wiecie, uszyłem kerbala z materiału i zgodziliście się żebym wstawił instrukcję. Ten wątek jest poświęcony właśnie tejże instrukcji. Z góry przepraszam za wszelkie niejasności, gdyż jest to moja pierwsza taka długa instrukcja.
Etap zerowy, przygotowania.
Aby uszyć kerbala potrzeba:
- zielony materiał ok 0,1m2,
- strzępki materiałów
- 1-2 piłeczki ping-pongowe
- zielona nić (dużo nici),
- wata, dosyć dużo,
- igła, prosta lub krzywa,
- przyrządy geometrycze,
- coś do zaznaczania,
- papier i nożyczki.
Wszystko gotowe? No to idziemy dalej.
Etap pierwszy, głowa.
Jako miarę posłuży nam kerbalek z kerbalizera
Jeżeli użyjemy linijki, spostrzeżemy, że głowa to połowa wysokości kerbala a obwód w pasie jest trochę mniejszy od obwodu głowy.
Aby uszyć głowę, trzeba wyciąć z materiału: prostokąt 20cm x 15cm oraz dwa koła o średnicy 14 cm. Do wycięcia kół może się przydać kartka.
Wycięte? To idziemy dalej:
Nasz prostokąt zszywamy w walec bez podstaw. Następnie przyszywamy do walca jedno z naszych kół tak, żeby walec miał mniej więcej okrągły kształt przy podstawie.
Zrobione? To szyjemy dalej.
Etap drugi, kończenie głowy
Teraz przyszywamy drugie koło drugiej dziury w głowie, zostawiając dziurę wielkości ok. 0,125 długości obwodu (kolor zielony na obrazku).
Następnie przewracamy na drugą stronę, tak aby odstające brzegi były w środku.
Po to właśnie zostawiliśmy tą dziurę. Przez tą samą dziurę wypychamy głowę wg uznania watą i strzępkami materiałów (radzę aby głowa była miękka, więc przeważa wata). Pamiętajmy, że wata jest miękka, a materiał twardy.
Gotowe? No to szyjemy dalej.
Etap trzeci, tułów i łączenie z głową
SAMA głowa zajęła nam połowę wysokości kerbala:
Po podziałce widać, że tułów zajmuje 2,5 przedziałki, nogi 1,5 a stopy 0,5 przedziałki. Po wykonaniu obliczeń znamy wymiary dla kerbala w naszej skali:
Aby uszyć tułów trzeba wyciąć z materiału: (uwaga! wymagana znajomość geometrii) dwa trapezy równoramienne o podstawach 12 i 4 cm długości oraz 7,2 cm wysokości i jedno koło o średnicy 14 cm.
Wycięte? To szyjemy dalej.
Dwa trapezy zszywamy ze sobą ramionami (jasnozielony kolor na obrazku). Powinien wyjść nam stożek z uciętym czubkiem i bez podstawy. Następnie szerszą dziurę zaszywamy naszym kołem i odwracamy na drugą stronę. wypełniamy wnętrze
wnętrznościami watą i strzępkami (zaleca się utwardzić tułów).
Teraz przykładamy do siebie głowę i tułów (żeby nie było, głowę podstawą a tułów "uciętym czubkiem stożka" tak, żeby czubek był mniej więcej na środku koła) i zszywamy razem. Na tym etapie od razu można zamocować kręgosłup.
Etap czwarty, nogi
Czwarty etap jest prosty i krótki.
Aby uszyć nogi, trzeba wyciąć z materiału dwa prostokąty o wymiarach 4cm x 8cm.
Jeden z naszych prostokątów zszywamy w walec krótszymi krawędziami. Następnie przyszywamy nasz walec do tułowia, tak aby szew na nodze był w jednej linii z szwem na tułowiu. To samo powtarzamy z drugim prostokątem.
Etap piąty, stopy
Ze stopami może być więcej kłopotów, więc do akcji wkracza rysunek.
Jeżeli dalej nie rozumiecie to postaram się objaśnić. Na papierze trzeba narysować dwa koła o średnicy 3,3cm tak, aby nakładały się na siebie na 1cm.
Wycinamy i odrysowujemy dwa razy na materiale (część nrI) i raz na kartce (na kartce zaznaczamy też średnice naszych kół).
Kolejny rysunek techniczny:
Wycinamy i odrysowujemy na materiale razy dwa(część nrII).
Gotowe? No to bierzemy się za zszywanie.
Bierzemy część nrII i przyszywamy nasze "lotki" do półkoli. Mogą zostać nam małe kawałki w nadmiarze, przycinamy je. Następnie przyszywamy część nrI, zostawiając dziurę. przez tą dziurę odwracamy stopę, wypychamy i zaszywamy. Potem przyszywamy stopę dbając o to, żeby część nr I była skierowana w dół. Zostawiamy dziurę, wypychamy i ją zaszywamy. Powtarzamy z drugą stopą.
Etap szósty, ręce
Ręce wymagają CZTERECH prostokątnych pasków z materiału o wymiarach 2,5 na 12 cm.
Bierzemy dwa paski i zszywamy brzegami. Koniec przycinamy tak, aby utworzyć półkole. Następnie odwracamy, wypychamy i przyszywamy rękę do tułowia. Powtarzamy z drugą ręką.
Etap ostatni, morda twarz
Teraz dopiero będą nam potrzebne piłeczki ping-pongowe. Przecinamy je na pół, jeżeli nasza piłka ma grube obie połówki, kroimy jedną piłkę.
Robimy dziurki po przeciwległych stronach. Następnie przyszywamy je w odległości ok 1 cm od siebie, 2 cm ponad połową wysokości głowy. rysujemy źrenice w dowolnym(ale sensownym) układzie.
Aby wyszyć usta musimy poprowadzić nić, wchodząc co jakiś czas w materiał. Możemy też przyszyć wcześniej przygotowaną otwartą buzię. Co do miny kerbala, to mamy pole do popisu.
Koniec