• [Tutorial] Orbitowanie - Manipulacja orbitą 5 1
Aktualna ocena:  

Autor Wątek: [Tutorial] Orbitowanie - Manipulacja orbitą  (Przeczytany 50637 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Śro, 28 Lis 2012, 21:18:24

Offline CupOfMayo

  • Plutonowy
  • ***
  • Wiadomości: 301
  • Reputacja: 18
  • Niby Editor :D
    • Zobacz profil
Jak Manipulować orbitą

W tym poradniku chciałbym was nauczyć:
•Jak zwiększyć orbitę
•Jak zmniejszyć orbitę
•Jak dopasować orbitę względem innej

UWAGA: Miej pewność, że umiesz orbitować co najmniej 100km nad Kerbinem jeśli nie, kliknij Aby zobaczyć link - ZAREJESTRUJ SIĘ lub ZALOGUJ SIĘ.

Zwiększanie i zmniejszanie orbity

1. Aby zwiększyć orbitę najpierw ustaw się w miejscu przeciwnym do tego, w którym chcesz powiększyć orbitę i ustaw rakietę tak, aby na sztucznym horyzoncie celowała ona w ProGrade, czyli ten znacznik:
i zwiększ ciąg. Teraz twoja orbita się powiększa. Dla przykładu orbita na wysokości 110km:
2. Zmniejszanie orbity działa na tej samej zasadzie, jedynie zamiast ustawiać się do Prograde musisz ustawić się do RetroGrade, czyli tego znacznika na sztucznym horyzoncie:


A tutaj zilustrowany przykład:


Dopasowywanie orbity względem innej

Zazwyczaj orbitę dopasowuje się do orbity innych ciał niebieskich takich jak Moho, Eve czy nawet Kerbalski Minmus. Lecz specjalnie dla tego poradnika umieściłem na orbicie statek o nietypowej orbicie aby pokazać to w bardziej widoczny sposób.

1. Znajdź najbliższy wspólny punkt między orbitą statku a orbitą obiektu, do którego dostosowujemy orbitę. Najlepiej zrobić to w ten sposób:
Najpierw zmień kamerę na map view "M", i ustaw ją tak aby orbita statku wyglądała jak jedna prosta linia:


2. Przyśpiesz czas do tego momentu, w którym orbita docelowego ciała/statku będzie wyglądała prawie jak jedna linia:


Statek musi być nieco przed "tym' punktem między dwoma orbitami, ponieważ czas potrzebny na spalenie odpowiedniej ilości paliwa zdąży przesunąć statek do odpowiedniego miejsca. Oczywiście każde ciało posiada inną prędkość i odległość od statku więc to Ty musisz zaleźć ten złoty środek :)

Teraz możliwe są dwie sytuacje. Będziemy musieli poprawić orbitę do góry, lub na dół. Z odróżnieniem tego nie ma problemu i każdy z was będzie wiedział, w którą stronę musi wykonać manewr.

Jeśli musimy zmienić orbitę w górę wystarczy, że ustawimy rakietę na północ na sztucznym horyzoncie (HDG 0 stopni):


I zwiększymy ciąg na max.

Jeśli musimy zmienić orbitę w dół wystarczy, że ustawimy rakietę na południe (HDG 180 stopni):


To tyle. Jest tu sporo informacji potrzebnych do wielu misji. Powodzenia! A na dowód, że ta metoda działa oto screenshot :)

« Ostatnia zmiana: Pon, 17 Cze 2013, 20:11:49 wysłana przez CupOfMayo »

Śro, 28 Lis 2012, 21:36:15
Odpowiedź #1

Offline mR.pESZEK^^

  • Szeregowy
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 1
  • Dżemojad Dżemu
    • Zobacz profil
Jak najbardziej się przyda, dobra robota. Ja sam przez kilka pierwszych tygodni z ksp nie wiedziałem jak manewrować na orbitę i wszystko robiłem z poziomu camery na statek   ::)

Reklama

Odp: [Tutorial] Orbitowanie - Manipulacja orbitą
« Odpowiedź #1 dnia: Śro, 28 Lis 2012, 21:36:15 »

Czw, 29 Lis 2012, 16:05:42
Odpowiedź #2

Offline Ar3k

  • Kapral
  • **
  • Wiadomości: 160
  • Reputacja: 13
    • Zobacz profil
Dobry tutorial, sam miałem z tym problem, ale w 0.18 będzie to nieco prostsze (Planowanie manewrów) :D

Czw, 29 Lis 2012, 23:24:40
Odpowiedź #3

Offline CupOfMayo

  • Plutonowy
  • ***
  • Wiadomości: 301
  • Reputacja: 18
  • Niby Editor :D
    • Zobacz profil
Taaak :D te udogodnienia w 0.18... będzie DUUUUŻO prostsze :D

Reklama

Odp: [Tutorial] Orbitowanie - Manipulacja orbitą
« Odpowiedź #3 dnia: Czw, 29 Lis 2012, 23:24:40 »

Pią, 30 Lis 2012, 10:55:30
Odpowiedź #4

Offline Raynus

  • Sierżant
  • ****
  • Wiadomości: 501
  • Reputacja: 17
    • Zobacz profil
Nikt nie każe używać, jak ktoś hardkoruje, to pewnie będzie robił i tak po swojemu :)

Pią, 30 Lis 2012, 14:33:38
Odpowiedź #5

Offline MatioSization

  • Kapral
  • **
  • Wiadomości: 112
  • Reputacja: 2
  • Gadatliwy =)
    • Zobacz profil
    • Sizatioone
Aby zobaczyć link - ZAREJESTRUJ SIĘ lub ZALOGUJ SIĘ
Nikt nie każe używać, jak ktoś hardkoruje, to pewnie będzie robił i tak po swojemu :)

<----- :D
Zawsze skłonny do pomocy - Sizatione.
Sizatioone.cba.pl

Ciagle pracuję nad Animacją... Zapraszam YouTube, ciagle nowe fragmenty !

Reklama

Odp: [Tutorial] Orbitowanie - Manipulacja orbitą
« Odpowiedź #5 dnia: Pią, 30 Lis 2012, 14:33:38 »

Sob, 01 Gru 2012, 20:56:22
Odpowiedź #6

Offline Krusher

  • Szeregowy
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 1
    • Zobacz profil
Poradnik bardzo dobrze zobrazowany i łatwy do zrozumienia.
Co do wspomagania manipulowania orbitą zawartego w 0.18 które naprawdę się przydaję to jednak ja zostaję przy "ręcznym" tworzeniu orbity nad Kerbin, a tzw. wspomagacza spróbuje używać do wykorzystywania grawitacji innych planet.

Pozdrawiam:
Krusher

Nie, 02 Gru 2012, 17:48:47
Odpowiedź #7

Offline 12341234123123

  • Kapral
  • **
  • Wiadomości: 152
  • Reputacja: 2
    • Zobacz profil
Dobry poradnik, przyklejam.

Reklama

Odp: [Tutorial] Orbitowanie - Manipulacja orbitą
« Odpowiedź #7 dnia: Nie, 02 Gru 2012, 17:48:47 »

Pon, 03 Gru 2012, 14:51:25
Odpowiedź #8

Offline Szafran

  • Szeregowy
  • *
  • Wiadomości: 60
  • Reputacja: 1
  • Król Królów :D
    • Zobacz profil
Dobre to. Przyda się nowym podczas lotów ;)
Pyrylyrylym <3

Pią, 22 Lut 2013, 01:20:31
Odpowiedź #9

Offline Kadaf

  • Kapitan
  • ***
  • Wiadomości: 1 362
  • Reputacja: 145
    • Zobacz profil
Witam wszystkich!
To mój pierwszy post tutaj, chciałem Wam zadać pewne pytanie dotyczące manewrów i odwracania orbity. Problem miałem następujący, tylko w skrócie powiem jak wyglądają moje eskapady na Diunę. Wysyłam lądownik na orbitę Kerbinu, potem wysyłam maszynę typu pchacz z silnikami atomowymi. Łączę oba pudła na orbicie i popycham zestawik na orbitę Diuny. Tam oddokowanie i lądujemy. No i doszło do tego, że mam na Diunie cztery niezależne załogi. I teraz mój plan ściągnięcia ich do domu był następujący - startują modułami startowymi lądowników, potem dokowanie do pchacza, który ich tu dopchał i na Kerbin. Ale ponieważ pchaczy na orbicie miałem cztery a w każdym inna ilość paliwa (bo różnych gabarytów klamoty tam zapychałem), to pomyślałem, że machnę jedną sporą maszynę pasażerską, poślę ją na orbitę Diuny, tam zadokuję wszystkie pchacze po kolei i przepompuję paliwo do pasażera. Takoż uczyniłem, zrobiłem 120 tonowe bydle z dziesięcioma modułami lądowniczymi, wysłałem na orbite Diuny i tu pojawił się ZONK.
 Orbita mi wyszła w drugą stronę. Wszystkie pchacze z paliwem szły zgodnie ze wskazówkami zegara, a to wielkie pudło na resztkach paliwa w drugą. Więc zacząłem ostro dumać jak ją odwrócić. Stwierdziłem, że może uda mi się manewr, który nazwałem ósemką. Chodziło mi o przeskoczenie na orbitę Ika i potem spowrotem na orbitę Diuny, ale właśnie manewrem w kształcie ósemki, kiedy to dochodzi do zamiany kierunku. Bez powodzenia. Nie wiem, może ja tępy jakiś jestem, ale kurde, wie ktoś jak taki manewr zrobić? Więc się tu zalogowałem z zapytaniem czy ktoś wie. Ale tyle się naczekałem na kod aktywacyjny, że wydumałem jak taką orbitę odwrócić inaczej. Mianowicie, jeśli bryczka wam leci nie w tę stronę co chcecie, to wydłużacie orbitę wokół celu robiąc z niej mocno rozciągniętą elipsę. Proste. Po czym w najwyższym punkcie orbity, kiedy prędkość postępowa jest minimalna (czyli apoapsa) ustawiacie pudło tymi tam rurami z tyłu przeciwnie do ruchu orbitalnego, czyli na indykatorze położenia żółte kółko z iksem i dajecie pełen ciąg. Dzięki temu elipsa się spłaszczy do zera i zacznie rosnąć w drugą stronę. Jeszcze trochę kerbalskiego buta na pedale gazu i voila - orbita odwrócona  ;D
Tak właśnie zrobiłem i działa  :D

Reklama

Odp: [Tutorial] Orbitowanie - Manipulacja orbitą
« Odpowiedź #9 dnia: Pią, 22 Lut 2013, 01:20:31 »

Wto, 26 Lut 2013, 00:58:17
Odpowiedź #10

Offline Kamilos

  • Szeregowy
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 2
    • Zobacz profil
Dobry poradnik dla początkujących i bardzo ładny księżyc na obrazkach  ;D

Pon, 17 Cze 2013, 20:02:16
Odpowiedź #11

Offline Zahar

  • Szeregowy
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
    • Zobacz profil
Witam,

Cytuj
UWAGA: Miej pewność, że umiesz orbitować co najmniej 100km nad Kerbinem jeśli nie, kliknij Tutaj.
Link nie działa..

Zaczynam, ale każdemu początkującemu na pewno też się przyda.
Aby zobaczyć link - ZAREJESTRUJ SIĘ lub ZALOGUJ SIĘ

Reklama

Odp: [Tutorial] Orbitowanie - Manipulacja orbitą
« Odpowiedź #11 dnia: Pon, 17 Cze 2013, 20:02:16 »

Pon, 17 Cze 2013, 20:10:44
Odpowiedź #12

Offline CupOfMayo

  • Plutonowy
  • ***
  • Wiadomości: 301
  • Reputacja: 18
  • Niby Editor :D
    • Zobacz profil
Dzięki Zahar, już poprawiam.

Pon, 13 Sty 2014, 21:51:56
Odpowiedź #13

Offline muter3000

  • Szeregowy
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
    • Zobacz profil
Poradnik bardzo fajny i łatwy do zrozumienia, jednak mogłeś dodać jeszcze jak używać manewrowania, ponieważ często się przydaje. A ogólnie do good job ;)

Reklama

Odp: [Tutorial] Orbitowanie - Manipulacja orbitą
« Odpowiedź #13 dnia: Pon, 13 Sty 2014, 21:51:56 »

Pon, 13 Sty 2014, 21:54:15
Odpowiedź #14

Offline Drangir

  • Major
  • *
  • Wiadomości: 1 631
  • Reputacja: 92
  • Smok rakietowy
    • Zobacz profil
    • DeviantArt
@up
Kiedy poradnik powstawał, nie było jeszcze manewrów.
Cytat: Steven Universe
- Wasze obliczenia były niepoprawne.
- Nie mogły być niepoprawne, skoro żadnych nie robiliśmy.

 

[tutorial] Orbitowanie - Budowa rakiety, lot i powrót.

Zaczęty przez CupOfMayo

Odpowiedzi: 39
Wyświetleń: 42218
Ostatnia wiadomość Sob, 13 Maj 2017, 01:56:01
wysłana przez grabek77
[tutorial] Pierwsza rakieta, orbitowanie - zaktualizowane Maj 2017

Zaczęty przez grabek77

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 7096
Ostatnia wiadomość Sob, 13 Maj 2017, 15:09:19
wysłana przez MATI212
Orbita Polarna

Zaczęty przez Dedloy

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 3973
Ostatnia wiadomość Sob, 20 Paź 2018, 01:29:01
wysłana przez Moskit
[Tutorial] Fazy

Zaczęty przez Krusher

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 21116
Ostatnia wiadomość Pon, 03 Gru 2012, 16:51:17
wysłana przez kotaNAsuke
[Tutorial] Dokowanie

Zaczęty przez Aareksio

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 17016
Ostatnia wiadomość Czw, 26 Wrz 2013, 23:27:24
wysłana przez PiranNinja