• [tutorial] Orbitowanie - Budowa rakiety, lot i powrót. 5 1
Aktualna ocena:  

Autor Wątek: [tutorial] Orbitowanie - Budowa rakiety, lot i powrót.  (Przeczytany 42108 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Wto, 27 Lis 2012, 23:27:36

Offline CupOfMayo

  • Plutonowy
  • ***
  • Wiadomości: 301
  • Reputacja: 18
  • Niby Editor :D
    • Zobacz profil
Jak Orbitować
W tym tutorialu pokarzę wam jak zbudować odpowiednią rakietę do orbitowania i jak orbitować, ktok po kroku.

Budowa rakiety

1. Wybierz kokpit o pojemności 1 Kerbala. (Najlepiej najlżejszy)
2. Na górze dodaj spadochron.
3. Następnie na dole Mały decoupler i zaawansowany SAS.
4. Kolejno niżej. 1 mały zbiornik paliwa (o pojemności 400L lub  200L) i silnik LV-909 o max. ciągu 50.
5. Duży decoupler, 3 największe zbiorniki z paliwem i największy silnik Rockomax "Mainsnail"
6. W potrójnej symetrii dodaj łączenia (lub tzw. taśmę :D) między małym zbiornikiem paliwa a dużym decouplerem.
   Statek powinien wyglądać w taki sposób:


Lot
1. Włącz SAS klawiszem "T", ustaw ciąg na max. przytrzymując lewy SHIFT i raz naciśnij SPACJĘ.
2. Gdy znajdziesz się na wysokości ok. 10000m wyłącz SAS ponownie klikając "T" i obróć się tak jak na obrazku. Najlepiej używać klawisza "D" i lekko korygować klawiszami "W" i "S". Potem znów włącz SAS.
   
3. Teraz trzymaj ciąg na max. i przełącz się na widok planety, naciskając klawisz "M".
4. Kliknij na strzałkę na dole aby mieć dostęp do sztucznego horyzontu i do ciągu. Teraz najedź myszką na małą ikonkę Ap (Apoapsis) i czekaj aż do momentu gdy będzie tam napisane, że wysokość wynosi 70.000m+, lecz dla początkujących proponowałbym aby uzyskać 100.000m-150.000m, gdy ta wartość zostanie osiągnięta wtedy naciśnij klawisz "X" aby natychmistowo wyłączyć wszystkie silniki.
5. Teraz przyśpiesz kompresję czasu tak aby statek znalazł się 50-30sec. przed Apoapsis.
6. Przechyl statek tak, aby celował on (na sztucznym horyzoncie) w ten znacznik (PROGRADE):
   Spal resztę paliwa z dużych zbiorników, i kiedy się skończą przejdź na widok statku naciskając "M" i 2x naciśnij SPACJĘ aby odłączyć i uruchomić mały silniczek.
7. Teraz znów przełącz na tryb widoku planety "M" i czekaj do momentu gdy zacznie się pojawiać Pe (Pereapsis) i jego wartość będzie bliska wartości Ap. Dla przykładu: Ap = 134km; Pe = 122km.
 Po osiągnięciu tego jesteś już na orbicie gratulacje! :D. Lecz nie można pozostawić tam biednego Kerbala.
Powrót

Powrót jest bardzo prosty. Wystarczy nieco paliwa i dobrych chęci ;)
1. Ustaw statek tak aby na sztucznym horyzoncie był on skierowany na ten znacznik (RETROGRADE):
i zwiększ ciąg.
2. Kiedy Pe zniknie i orbita będzie pokazywała, że spadasz na ziemię przełącz się z powrotem na tryb statku, oddziel moduł sterowniczy od reszty i odpal spadochron. Potem czekasz na wejście w atmosferę, otworzenie się spadochronu i lądujesz względnie bezpiecznie ;)



To tyle, dzięki za skorzystanie z mojego poradnika :D

Edit: Jest to najprostsza metoda wejścia na orbitę, NIE najoszczędniejsza.
« Ostatnia zmiana: Pon, 17 Cze 2013, 20:14:51 wysłana przez CupOfMayo »

Wto, 27 Lis 2012, 23:41:03
Odpowiedź #1

Offline Ravnarr

  • Plutonowy
  • ***
  • Wiadomości: 379
  • Reputacja: 4
    • Zobacz profil
Bardzo fajny poradnik, merytoryczny, tylko w kilku momentach trochę chaotycznie napisany i jakieś literówki do poprawy. Co do dalszej części, to proponowałbym poradnik na temat orbit, a konkretnie jak zrobić, by nasz statek był "przechwytywany" przez orbity innych księżyców i planet. Dlaczego różne orbity mają różne kolory?

Reklama

Odp: [tutorial] Orbitowanie - Budowa rakiety, lot i powrót.
« Odpowiedź #1 dnia: Wto, 27 Lis 2012, 23:41:03 »

Wto, 27 Lis 2012, 23:47:09
Odpowiedź #2

Offline CupOfMayo

  • Plutonowy
  • ***
  • Wiadomości: 301
  • Reputacja: 18
  • Niby Editor :D
    • Zobacz profil
orbity mają różne kolory dlatego żeby było wiadomo w której jakby "fazie" lotu się znajdujemy np. orbita wokół kerbinu jest niebieska czyli pokazuje jaka jest/będzie w czasie gdy jest się w jego polu grawitacyjnym ale jeśli mamy bliskie spotkanie np z Munem, wtedy orbita zmienia kolor i pokazuje jak będzie wyglądała w "przyszłości", wiem torche dziwnie tłumaczę ale na upartego da się zrozumieć :D

Śro, 28 Lis 2012, 00:21:28
Odpowiedź #3

Offline CupOfMayo

  • Plutonowy
  • ***
  • Wiadomości: 301
  • Reputacja: 18
  • Niby Editor :D
    • Zobacz profil
Tak przy okazji postaram się zrobić poradniki jak dostać się na różne ciała niebieskie :)

Reklama

Odp: [tutorial] Orbitowanie - Budowa rakiety, lot i powrót.
« Odpowiedź #3 dnia: Śro, 28 Lis 2012, 00:21:28 »

Śro, 28 Lis 2012, 12:37:16
Odpowiedź #4

Offline Ravnarr

  • Plutonowy
  • ***
  • Wiadomości: 379
  • Reputacja: 4
    • Zobacz profil
Najlepszy dowód na fachowość tego poradnika - wreszcie udało mi się umieścić pierwszy statek na stabilnej orbicie :D Teraz kombinuję nad orbitowaniem dookoła Muna, ale jakoś nie mogę w niego trafić :P

Śro, 28 Lis 2012, 13:04:40
Odpowiedź #5

Offline MatioSization

  • Kapral
  • **
  • Wiadomości: 112
  • Reputacja: 2
  • Gadatliwy =)
    • Zobacz profil
    • Sizatioone
Bardzo ciekawy, a raczej dość fukncjonalny Poradnilk :) Jak będę miał tyćke czasu, stworzę swój poradnik, a o czym to niespodzianka :D

Zawsze skłonny do pomocy - Sizatione.
Sizatioone.cba.pl

Ciagle pracuję nad Animacją... Zapraszam YouTube, ciagle nowe fragmenty !

Reklama

Odp: [tutorial] Orbitowanie - Budowa rakiety, lot i powrót.
« Odpowiedź #5 dnia: Śro, 28 Lis 2012, 13:04:40 »

Śro, 28 Lis 2012, 13:56:15
Odpowiedź #6

Offline mR.pESZEK^^

  • Szeregowy
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Reputacja: 1
  • Dżemojad Dżemu
    • Zobacz profil
Jak wyjdzie wersja 0.18 to zrób poradniczek na temat palnowania lotu. Jak pewnie widziałeś jest to dość zawiłe i trudne do opanowania dla kogoś kto rozpoczyna swoją przygodę z kerbalami. To całe planowanie szczególnie przyda się nowym graczom, którzy nie grali w wersje []<0.18 a naprawdę ułatwia manewry na orbicie  ;)

Śro, 28 Lis 2012, 14:26:43
Odpowiedź #7

Offline MatioSization

  • Kapral
  • **
  • Wiadomości: 112
  • Reputacja: 2
  • Gadatliwy =)
    • Zobacz profil
    • Sizatioone
eh, Te nowe funkcje nie sa takie skomplikowane, wystarczy ok 30 minut i wszystko jest git :) a te planowanie orbity to tylko kwestia czasu, aż się nauczymy :)
Zawsze skłonny do pomocy - Sizatione.
Sizatioone.cba.pl

Ciagle pracuję nad Animacją... Zapraszam YouTube, ciagle nowe fragmenty !

Reklama

Odp: [tutorial] Orbitowanie - Budowa rakiety, lot i powrót.
« Odpowiedź #7 dnia: Śro, 28 Lis 2012, 14:26:43 »

Śro, 28 Lis 2012, 18:11:16
Odpowiedź #8

Offline CupOfMayo

  • Plutonowy
  • ***
  • Wiadomości: 301
  • Reputacja: 18
  • Niby Editor :D
    • Zobacz profil
Oczywiście zrobię jak polecieć na wszystkie planety, jedynie z Gillym może być problem Bo ma prawie zerową grawitację. Ale nie dam rady zrobić wszystkiego na raz. Najpierw musze jednak pokazać w którą stronę spalać paliwo żeby wykonać odpowiedni manewr :) bo bez tego Nigdzie się nie zaleci.

EDIT: tutorial o manipulowaniu orbit jest już dodany Aby zobaczyć link - ZAREJESTRUJ SIĘ lub ZALOGUJ SIĘ
« Ostatnia zmiana: Śro, 28 Lis 2012, 21:34:38 wysłana przez CupOfMayo »

Pią, 30 Lis 2012, 20:53:28
Odpowiedź #9

Offline TYMPANON

  • Szeregowy
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
    • Zobacz profil
Ja mam pewien kłopot, mam problem z uzyskaniem równej orbity, umiem wznieść się na orbitę i uzyskać prędkość do niej potrzebną, ale nieraz między dwoma wysokościami orbity mam różnice rzędu nawet 80 km - 230 km i więcej. Ktoś może mi poradzić, co to powoduje? na wysokości ok 100 km uzyskuję prędkość 2200 m/s. Rady z tego innego poradnika umożilwiają mi jej modyfikację, ale nie na tyle, żeby móc zniwelować te różnice :(
A i jeszcze jedno, jak korzystać z tych żółtych wskaźników przy orbitowaniu wokół innych ciał niebieskich? Bo nie umiem tego i zwykle grawitacja innej planety czy księżyca wywala mnie gdzieś na orbitę wokół słońca :(

Reklama

Odp: [tutorial] Orbitowanie - Budowa rakiety, lot i powrót.
« Odpowiedź #9 dnia: Pią, 30 Lis 2012, 20:53:28 »

Pią, 30 Lis 2012, 20:58:40
Odpowiedź #10

Offline MatioSization

  • Kapral
  • **
  • Wiadomości: 112
  • Reputacja: 2
  • Gadatliwy =)
    • Zobacz profil
    • Sizatioone
Aby zobaczyć link - ZAREJESTRUJ SIĘ lub ZALOGUJ SIĘ
Ja mam pewien kłopot, mam problem z uzyskaniem równej orbity, umiem wznieść się na orbitę i uzyskać prędkość do niej potrzebną, ale nieraz między dwoma wysokościami orbity mam różnice rzędu nawet 80 km - 230 km i więcej. Ktoś może mi poradzić, co to powoduje? na wysokości ok 100 km uzyskuję prędkość 2200 m/s. Rady z tego innego poradnika umożilwiają mi jej modyfikację, ale nie na tyle, żeby móc zniwelować te różnice :(
A i jeszcze jedno, jak korzystać z tych żółtych wskaźników przy orbitowaniu wokół innych ciał niebieskich? Bo nie umiem tego i zwykle grawitacja innej planety czy księżyca wywala mnie gdzieś na orbitę wokół słońca :(
Hmm, żeby to dobrze wytłumaczyć, to moja natura proponuje kolejny poradnik, a raczej pomoc :)
Niestety, mam taki charakter, że nie streszcze Ci tego w kilku zdaniach :D jeżeli oczywiście chcesz, i masz czas, pisz do mnie na email, najlepszym sposobem na utrwalenie jest zobaczenie tego :) jeśli chcesz, to napisz sprobuję nagrać Live z twoim udziałem albo konferencję na Skype. Pozdrawiam, zawsze skłonny do pomocy Sizatione :)
Zawsze skłonny do pomocy - Sizatione.
Sizatioone.cba.pl

Ciagle pracuję nad Animacją... Zapraszam YouTube, ciagle nowe fragmenty !

Pią, 30 Lis 2012, 21:20:33
Odpowiedź #11

Offline TYMPANON

  • Szeregowy
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
    • Zobacz profil
Pewnie, ale mam raczej mało czasu na latanie w ksp, więc gdyby dałoby się streścić te porady byłoby miło, pewnie nie jestem jedyny z tym kłopotem :(  Jeśli jednak znajdę trochę więcej czasu, chętnie się zgłoszę :) Dzięki za chęć pomocy :)

Reklama

Odp: [tutorial] Orbitowanie - Budowa rakiety, lot i powrót.
« Odpowiedź #11 dnia: Pią, 30 Lis 2012, 21:20:33 »

Pią, 30 Lis 2012, 22:03:31
Odpowiedź #12

Offline MatioSization

  • Kapral
  • **
  • Wiadomości: 112
  • Reputacja: 2
  • Gadatliwy =)
    • Zobacz profil
    • Sizatioone
Heh, nie ma sprawy! Pomyślałem że prościej będzie nakręcić film, a ty sobie potem obejrzysz, dodatkowe uwagi umiesc w komentarzach.
Zawsze skłonny do pomocy - Sizatione.
Sizatioone.cba.pl

Ciagle pracuję nad Animacją... Zapraszam YouTube, ciagle nowe fragmenty !

Sob, 01 Gru 2012, 19:30:29
Odpowiedź #13

Offline TYMPANON

  • Szeregowy
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
    • Zobacz profil
Okej, jak zrobisz to daj znać, chętnie skorzystam z pomocy :)

Reklama

Odp: [tutorial] Orbitowanie - Budowa rakiety, lot i powrót.
« Odpowiedź #13 dnia: Sob, 01 Gru 2012, 19:30:29 »

Pon, 03 Gru 2012, 11:49:49
Odpowiedź #14

Offline rake

  • Szeregowy
  • *
  • Wiadomości: 42
  • Reputacja: 2
    • Zobacz profil
Jakiś czas temu popełniłem właśnie kilka takich skromnych filmików instruktażowych na zasadzie formuły "let's play".  :)   Trzeci z filmików powinien Ci pomóc (mam nadzieję)

Ogólnie zamiarem moim było skompresowanie tego do obrazkowo/filmowej instrukcji trwającej góra 15 minut, ale jakoś nie mam czasu ostatnio, żeby się za to zabrać... 


CPU: i5 2500K@4,4GHz
GPU: GIGABYTE R9 290 WindForce3x
MoBo: ASRock Z68 Extreme3 Gen3
RAM: 4x4GB DDR3 1600
SSD: OCZ Vertex3 120GB (system)
HDD: 2TB WD Green
Win7 pro x64

 

[Tutorial] Mun - budowa rakiety, lot i powrót

Zaczęty przez CupOfMayo

Odpowiedzi: 45
Wyświetleń: 67667
Ostatnia wiadomość Pon, 26 Paź 2020, 19:55:37
wysłana przez Sobol
[Tutorial] Orbitowanie - Manipulacja orbitą

Zaczęty przez CupOfMayo

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 50552
Ostatnia wiadomość Pon, 11 Cze 2018, 16:11:58
wysłana przez grabek77
[tutorial] Pierwsza rakieta, orbitowanie - zaktualizowane Maj 2017

Zaczęty przez grabek77

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 7078
Ostatnia wiadomość Sob, 13 Maj 2017, 15:09:19
wysłana przez MATI212
Budowa międzyplanetarnych SSTO

Zaczęty przez winged

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 9222
Ostatnia wiadomość Nie, 12 Kwi 2015, 19:30:55
wysłana przez Bill2462
[Tutorial] Klawiszologia

Zaczęty przez ZZenu

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 46435
Ostatnia wiadomość Pon, 31 Mar 2014, 19:43:26
wysłana przez DiceMan321