• [poradnik] Baretki, flagi i Tarcza Wielkiej Podróży oraz ich znaczenie. 5 3
Aktualna ocena:  

Autor Wątek: [poradnik] Baretki, flagi i Tarcza Wielkiej Podróży oraz ich znaczenie.  (Przeczytany 11930 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Pon, 12 Sie 2013, 17:34:37

Offline Fifi

  • Szeregowy
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 6
    • Zobacz profil
Baretki, flagi i Tarcza Wielkiej Podróży
Witajcie. Zauważyłem ostatnio w temacie baretek, że ludzie niepoprawnie interpretują symbole umieszczone na nich (Land Navigation Arrow to nagroda za podróż po powierzchni ciała niebieskiego, a nie za lądowanie :o). Dlatego postanowiłem wkleić tu moje połączone z poradnikiem tłumaczenie angielskiego opisu symboli z oficjalnej strony.

Przykładowa (ta akurat jest moja) baretka wygląda tak:
Aby zobaczyć link - ZAREJESTRUJ SIĘ lub ZALOGUJ SIĘ
(kliknij, aby powiększyć)
Jak widać odwiedziłem wszystkie ciała niebieskie, a wylądowałem poprawnie na wszystkich na których się fizycznie da (czyli na słońcu i gazowym olbrzymie nie - rozbiłem się o nie tylko dla testu). Do tego mam stację kosmiczną na orbicie Kerbinu i bazę na powierzchni Muna. No i dwa samoloty odrzutowe na Laythe, oraz samoloty z silnikami typu aerospike na Dunie i Eve. Wróciłem jak na razie tylko z Duny, Muna i Minumsa - chociaż mój główny statek załogowy zapewne pozwoliłby na powrót z większej ilości ciał niebieskich, tyle że jeszcze tego nie sprawdziłem. Z większych osiągnięć pozostało mi wrócić z Eve i Tylo, zbudować stację na orbicie Joola i osiągnąć te wszystkie odznaki za astronawigację.

Jak więc widać taka baretka pozwala sporo wyczytać o właścicielu. Dlatego warto ją mieć - można umieścić ją w podpisie na forum, a ona automatycznie pomniejszy się do regulaminowego rozmiaru (oczywiście kliknięcie na nią przywróci normalną wielkość, szkoda jednak że forum nie jest po prostu szersze).


Czym właściwie są omawiane pojęcia?
Baretka to odznaczenie wojskowe, które symbolizuje otrzymane przez daną osobę ordery. Baretki w formie panelu na klatce piersiowej są charakterystycznymi dla wojskowych kolorowymi plakietkami na mundurze.
Baretki do gry Kerbal Space Program można wygenerować tutaj:
Aby zobaczyć link - ZAREJESTRUJ SIĘ lub ZALOGUJ SIĘ

Aktualnie trzeba niestety ręcznie robić zdjęcie ekranu, żeby wyciąć z dołu strony baretkę w pełnym rozmiarze i wkleić ją np. na imgur.com, ale już zgłosiłem to autorowi.

Oczywiście baretki nie trzeba robić od nowa przy każdej zmianie. Można zapamiętać wybrane pola zapisując sobie specjalny link albo tworząc konto na stronie i konfigurując baretkę jako zalogowany użytkownik.
Jeżeli nie jesteś zalogowany, po utworzeniu baretki (kiedy powybierasz wszystko i potwierdzisz przyciskiem na dole) dostaniesz link pozwalający Ci wczytać ją ponownie do edycji.
Jeżeli natomiast posiadasz tam konto, to Twoja baretka jest dostępna z menu (pod "My ribbons") - po wybraniu jej zostanie wczytana do edycji.

Ponadto na tej stronie można także wygenerować sobie flagi dla misji na poszczególne ciała niebieskie (aczkolwiek ja wolę latać pod flagą mojej osady Xulenthai z Minecrafta, z serwera jCraft).
Przykład (flaga misji lądownika załogowego na księżyc Duny, Ike):


Jeżeli ktoś woli tworzyć baretki ręcznie i potrzebuje tylko grafik, może je pobrać na tej stronie: Aby zobaczyć link - ZAREJESTRUJ SIĘ lub ZALOGUJ SIĘ. Ta wersja zawiera także dodatkowy znaczek Wydobycia (np. do modu Kethane Mod, a kiedyś zapewne także do samej gry, skoro system wydobycia i przetwarzania surowców jest w trakcie tworzenia) i dodatkowy system odznaczeń Tarczy Wielkiej Podróży (za podróż jednym statkiem kosmicznym do wielu światów).
Dla przykładu - moja Tarcza Wielkiej Podróży (podróż tę odbyłem przez przypadek kiedy jeszcze nie umiałem dobrze manewrować i przeleciałem obok Muna, hamując dopiero przy Minmusie):

Wygląd Tarczy można dostosować.

Legenda:
Każda wstążka (pasek) to ciało niebieskie, w którego sferze wpływów się znalazłeś (czyli którego grawitacja oddziaływała na Twój statek). Dodatkowo na każdej z nich znajdują się znaczki mówiące o konkretnych dokonaniach w danym świecie.
Wstążkę Kerbinu dostaje się automatycznie po pierwszym udanym starcie.
Wstążki księżyców mają dodatkowe paseczki, symbolizujące że te ciała niebieskie orbitują daną planetę.

Wstążki:
Aby zobaczyć link - ZAREJESTRUJ SIĘ lub ZALOGUJ SIĘ
(kliknij, aby powiększyć)
Idąc kolumnami, a następnie wierszami (czyli czytając pierwszą kolumnę od góry do dołu, potem drugą kolumnę od góry do dołu, etc.) są to:
Słońce, Moho, Eve, Gilly, Kerbin, Mun, Minmus, Duna, Ike, Dres, Jool, Laythe, Vall, Tylo, Bop, Pol, Eeloo.

Jak zapewne zauważyliście, tło tych wstążek różni się od tego w mojej baretce.
Otóż zarówno ścięcie (które sprawia wrażenie trójwymiarowości) jak i sam wygląd wstążek można dopasować (ścięcie na 3 sposoby, a wygląd na 5).

Znaczki po lewej:
Są to odznaczenia nadawane za osiągnięcie różnych rzeczy związanych z astronawigacją w sferze wpływów danego ciała niebieskiego. Te znaczki nakładają się na siebie, możemy więc zaznaczyć wszystkie, jakie zdobyliśmy. Oto ich lista i opis za co się je otrzymuje:

Orbit Ball - Kula Orbitalna, nadawana za ustanowienie stabilnej orbity dookoła danego ciała niebieskiego. Stabilnej, czyli z apocentrum (apoapsis) w jego sferze wpływów i perycentrum (periapsis) ponad jego powierzchnią i atmosferą.
Equatorial Orbit Bar - Pasek Orbity Równikowej, nadawany za ustanowienie orbity o inklinacji (pochyleniu względem płaszczyzny równika) mniejszej niż 5° oraz apocentrum i perycentrum różniących się o co najwyżej 5%.
Polar Orbit Bar - Pasek Orbity Biegunowej, nadawany za ustanowienie stabilnej orbity polarnej, zdolnej do przelotu nad każdym miejscem na powierzchni (biorąc pod uwagę obracanie się ciała niebieskiego).
Rendezvous X - X Rendezvous, nadawany za zadokowanie dwóch statków na orbicie albo trwałe utrzymywanie dwóch znajdujących się na orbicie statków w odległości 100m lub mniejszej.
Overwatch Dot - Kropka Nadzoru, nadawana za umieszczenie statku na synchronicznej orbicie nad danym ciałem niebieskim. Może ona zostać nadana także za utworzenie sieci satelitów o strukturze pozwalającej na ciągłą obserwację (utrzymywanie w polu widzenia tej sieci) danego miejsca na powierzchni (zwróćcie uwagę, że nie każde ciało niebieskie posiada możliwą orbitę synchroniczną, więc ta reguła nie jest tu bez powodu).
Flight Wings - Skrzydła Lotu, nadawane za kontrolowane manewry atmosferyczne przy użyciu skrzydeł lub innych powierzchni nośnych. Aby otrzymać to odznaczenie statek musi być zdolny do jednej z następujących rzeczy:
- lądowania i ponownego startu,
- kontrolowanych manewrów w locie atmosferycznym i powrotu na orbitę.
Land Navigation Arrow - Strzałka Nawigacji Lądowej, nadawana za podróż lądową do celu oddalonego przynajmniej o 30km lub 1/5 obwodu danego świata (wystarczy mniejsza z tych wartości).
Solar Escape - Ucieczka Słoneczna, nadawana za osiągnięcie prędkości ucieczki spod wpływu grawitacji Słońca. Ten znaczek może zostać nadany tylko dla wstążki Słońca.

Znaczki po prawej:
Są to odznaczenia za Twoje najważniejsze osiągnięcie w danym świecie. Nie nakładają się one na siebie i można zaznaczyć tylko jedno z nich - dlatego wybór tego znaczka zależy od tego z czego jesteśmy najbardziej dumni (np. moje samoloty na Laythe, które przywiozłem wieloczęściowym statkiem). Oto ich lista i opis za co się je otrzymuje:

Aircraft - Statek Powietrzny, nadawany za odwiedzenie świata statkiem, który jest zdolny do kontrolowanego lotu w atmosferze przy użyciu siły nośnej. To odznaczenie może być nadane za odwiedzenie takim statkiem świata bez atmosfery, ale oczywiście nie pozwoli to na zdobycie tam znaczka Skrzydeł Lotu.
Impactor - Impaktor, nadawany za statek, który został zniszczony przez uderzenie w powierzchnię albo wejście w atmosferę.
Probe - Sonda, nadawana za samodzielny, bezzałogowy statek, który nie ląduje.
Probe Lander - Lądownik Sondy, nadawany za samodzielny, bezzałogowy statek, który wylądował na powierzchni.
Capsule - Kapsuła, nadawana za statek, który przenosi jednego lub więcej Kerbali i nie ląduje lub wykonuje pojedyncze, niekontrolowane lądowanie na spadochronach.
Lander - Lądownik, nadawany za statek, który przenosząc jednego lub więcej Kerbali wylądował na powierzchni bez uszkodzenia.
Probe Rover - Łazik Sondy, nadawany za samodzielny statek, który wylądował i dokonał kontrolowanej podróży po powierzchni.
Rover - Łazik, nadawany za pojazd, który wylądował, a następnie przewiózł jednego lub więcej Kerbali po powierzchni danego świata.
Station - Stacja, nadawana za statek orbitalny, zdolny zarówno do dokowania jak i do długotrwałego zamieszkiwania przez wielu Kerbali.
Multi-Part Ship - Statek Wieloczęściowy, nadawany za statek zaprojektowany do podróży międzyplanetarnej i zbudowany z wielu części na orbicie.
Base - Baza, nadawana za trwałą konstrukcję lądową, którą może długotrwale zamieszkiwać wielu Kerbali.
Extreme EVA - Extremalny Spacer Kosmiczny, nadawany za lądowanie, a następnie powrót na orbitę, bez użycia statku kosmicznego (czyli przy użyciu plecaka odrzutowego, co jest możliwe na Gilly i Minmusie, a zapewne także na Bopie i Polu).
SSTO, nadawane każdemu statkowi kosmicznemu zdolnemu do startu z Kerbinu i wejścia na orbitę bez odrzucenia żadnej części (poza rusztowaniem startowym czyli TT18-A Launch Stability Enhancer). To odznaczenie można otrzymać tylko na wstążce Kerbinu.
Resourcing - Wydobycie, dostępne tylko przy ręcznym składaniu baretki z pojedynczych grafik i oznaczające umieszczenie na powierzchni lub orbicie danego ciała niebieskiego instalacji zdolnej do wydobycia i przetwarzania surowców.

Inne znaczki:
Return Chevron - Szewron Powrotu, nadawany za bezpieczny powrót jakiegokolwiek statku z danego świata na Kerbin. Ten znaczek jest umieszczany po prawej stronie wstążki.
Kerbal Lost - Stracony Kerbal, oznaczający śmierć Kerbala w danym świecie lub utratę go poza możliwością ratunku. Ten znaczek jest umieszczany pośrodku wstążki.
Kerbal Saved - Uratowany Kerbal, brązowy (z brązu, nie brązowego koloru) Krzyż Ratunku, nadawany za powrót porzuconego wcześniej Kerbala z powrotem na Kerbin. Ten znaczek jest umieszczany pośrodku wstążki (na ewentualnym znaczku Straconego Kerbala).
Anomalous Black Dot - Niezwykła Czarna Kropka, nadawana za odkrycie i zbadanie z bliska anomalii. Anomalie to coś więcej niż interesujące ukształtowanie terenu - są naprawdę niewytłumaczalne. Błędy gry się nie liczą. Ten znaczek jest umieszczany w prawym dolnym rogu wstążki.

Zasady
Oczywiście odznaczenia wybieramy samodzielnie, dlatego trzeba samemu pilnować się, aby były sprawiedliwe (inaczej można zepsuć sobie zabawę). Ja np. odznaczenia daję sobie tylko za loty na stockowych częściach (i tak zresztą nie gram na razie na modach dodających części), żeby mieć takie szanse jak każdy, a lądowania i inne odznaczenia uznaję tylko jeżeli zakończyły się pełnym sukcesem (np. bez uszkodzenia statku). Oczywiście pozwalam sobie na wczytywanie i zapisywanie QuickSave'ów oraz nie używam MechJeba (itp.), ale to wszystko kwestia podejścia.

Tłumaczenie i drobna rozbudowa opisu: Fifi. Oryginały znajdują się na stronach pod podanymi linkami.
« Ostatnia zmiana: Wto, 20 Sie 2013, 15:23:13 wysłana przez Fifi »

Pon, 19 Sie 2013, 16:39:27
Odpowiedź #1

Offline Drangir

  • Major
  • *
  • Wiadomości: 1 631
  • Reputacja: 92
  • Smok rakietowy
    • Zobacz profil
    • DeviantArt
Zasady są chyba dość płynne. Ja na przykład gdybym miał robić baretkę to na każdą planetę wybierałbym najciekawsze/najtrudniejsze osiągnięcie, bo kiedy jest dużo ikon w jednym miejscu robi się straszny bałagan. A jeśli ktoś zrobił np. modułową stację nad Jool i SSTO nad Kerbinem raczej umie dostać się na orbitę statkiem bezzałogowym ;)

PS: Bardzo dobry poradnik, zasugeruję tylko żeby link do generatora zrobić większy, na środku strony. To "[klik]" nie jest zbyt widoczne.
Cytat: Steven Universe
- Wasze obliczenia były niepoprawne.
- Nie mogły być niepoprawne, skoro żadnych nie robiliśmy.

Reklama

Odp: [poradnik] Baretki, flagi i Tarcza Wielkiej Podróży oraz ich znaczenie.
« Odpowiedź #1 dnia: Pon, 19 Sie 2013, 16:39:27 »

Wto, 20 Sie 2013, 09:23:14
Odpowiedź #2

Offline Diakon

  • Plutonowy
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Reputacja: 14
    • Zobacz profil
czy można wczytać i edytować baretkę? albo zaktualizować starą?


Pomogłem? Kliknij "Pomógł". Taka mała rzecz, a cieszy.

Wto, 20 Sie 2013, 15:14:41
Odpowiedź #3

Offline Fifi

  • Szeregowy
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 6
    • Zobacz profil
@Drangir: Ok, już powiększę.

@Diakon: Tak. Kiedy nie jesteś zalogowany, po utworzeniu baretki (jak powybierasz wszystko i potwierdzisz przyciskiem na dole) dostajesz link pozwalający Ci wczytać ją ponownie do edycji - kiedy będziesz chciał coś zmienić. Jeżeli natomiast posiadasz tam konto, to Twoja baretka jest dostępna z menu (pod "My ribbons") - po wybraniu jej zostanie wczytana do edycji.

Dopisałem to do poradnika, dzięki za zgłoszenie. :)
« Ostatnia zmiana: Wto, 20 Sie 2013, 15:31:08 wysłana przez Fifi »

Reklama

Odp: [poradnik] Baretki, flagi i Tarcza Wielkiej Podróży oraz ich znaczenie.
« Odpowiedź #3 dnia: Wto, 20 Sie 2013, 15:14:41 »

Wto, 20 Sie 2013, 19:50:44
Odpowiedź #4

Offline Raynus

  • Sierżant
  • ****
  • Wiadomości: 501
  • Reputacja: 17
    • Zobacz profil
Przypinam, w związku z tym proszę o dbanie o temat oraz aktualizacje (jeżeli taka będzie potrzebna).
« Ostatnia zmiana: Śro, 21 Sie 2013, 18:41:40 wysłana przez Raynus »

Śro, 21 Sie 2013, 17:11:02
Odpowiedź #5

Offline Fifi

  • Szeregowy
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 6
    • Zobacz profil

Reklama

Odp: [poradnik] Baretki, flagi i Tarcza Wielkiej Podróży oraz ich znaczenie.
« Odpowiedź #5 dnia: Śro, 21 Sie 2013, 17:11:02 »

Czw, 22 Sie 2013, 12:34:03
Odpowiedź #6

Offline Diakon

  • Plutonowy
  • ***
  • Wiadomości: 373
  • Reputacja: 14
    • Zobacz profil
a jak ustawić baretki żeby były pod każdym napisanym postem?
oj, nie doczytałem tego co tam jest
« Ostatnia zmiana: Czw, 22 Sie 2013, 12:49:35 wysłana przez diakon »


Pomogłem? Kliknij "Pomógł". Taka mała rzecz, a cieszy.

Czw, 22 Sie 2013, 13:20:24
Odpowiedź #7

Offline rafal3920

  • Plutonowy
  • ***
  • Wiadomości: 379
  • Reputacja: 10
    • Zobacz profil
Bardzo dobrze wszystko napisane, sam poprawiłem, ale symbol dokowania chyba też obowiązuje na lądzie, na przykład w przypadku baz

Przepraszam za błędy językowe, złą odmianę itd... Często piszę z telefonu, a tam mam kiepski autotekst

Reklama

Odp: [poradnik] Baretki, flagi i Tarcza Wielkiej Podróży oraz ich znaczenie.
« Odpowiedź #7 dnia: Czw, 22 Sie 2013, 13:20:24 »

Sob, 24 Sie 2013, 00:39:17
Odpowiedź #8

Offline Fifi

  • Szeregowy
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 6
    • Zobacz profil
Aby zobaczyć link - ZAREJESTRUJ SIĘ lub ZALOGUJ SIĘ
a jak ustawić baretki żeby były pod każdym napisanym postem?
Klikasz w menu forum: [Profil] -> [Profil forum] i na tej stronie możesz wkleić obrazek do sygnaturki. Np. tak:
Kod: Aby zobaczyć link - ZAREJESTRUJ SIĘ lub ZALOGUJ SIĘ
[img]obrazek[/img]Pomniejszy się sam.
Aby zobaczyć link - ZAREJESTRUJ SIĘ lub ZALOGUJ SIĘ
symbol dokowania chyba też obowiązuje na lądzie, na przykład w przypadku baz
Nie, to dotyczy tylko manewrów na orbicie.
"Rendezvous X: Awarded for docking two craft in orbit, or maneuvering two orbiting craft within 100m for a sustained period of time."

(źródło: Aby zobaczyć link - ZAREJESTRUJ SIĘ lub ZALOGUJ SIĘ)

Pią, 29 Sie 2014, 22:02:09
Odpowiedź #9

Offline Mikibieg520

  • Szeregowy
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: 0
    • Zobacz profil
Gdzie wygenerować flagę wielkiej podróży?
Aby zobaczyć link - ZAREJESTRUJ SIĘ lub ZALOGUJ SIĘ

Reklama

Odp: [poradnik] Baretki, flagi i Tarcza Wielkiej Podróży oraz ich znaczenie.
« Odpowiedź #9 dnia: Pią, 29 Sie 2014, 22:02:09 »

Sob, 28 Maj 2016, 17:05:07
Odpowiedź #10

Offline Nolanoth

  • Szeregowy
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 3
    • Zobacz profil
Trochę odkopuję temat, bo link nie działa.
Wklejam nowy generator baretek jakby ktoś potrzebował. ;) : Aby zobaczyć link - ZAREJESTRUJ SIĘ lub ZALOGUJ SIĘ

 

KSP 0.20+ i nowy system plików - mody, flagi i inne

Zaczęty przez Schulze13

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 5239
Ostatnia wiadomość Wto, 28 Maj 2013, 17:42:12
wysłana przez Schulze13
Poradnik dla modderów

Zaczęty przez Sobol

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 8027
Ostatnia wiadomość Nie, 02 Paź 2016, 13:53:10
wysłana przez Sobol
(Poradnik)Jak zmienić flagę na savie?

Zaczęty przez GwiezdnyPodróżnik

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 4408
Ostatnia wiadomość Pią, 03 Lip 2015, 22:08:42
wysłana przez Drangir
Wielki poradnik tworzenia samolotów (by keptin) EN

Zaczęty przez KubaAseph

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 5236
Ostatnia wiadomość Pon, 06 Kwi 2015, 10:38:09
wysłana przez ShookTea
[Poradnik] Proste, stockowe silniki śmigłowe

Zaczęty przez JackRyanPL

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 5074
Ostatnia wiadomość Wto, 31 Paź 2017, 23:43:02
wysłana przez Kadaf