Kerbal Space Program Forum | Polska Społeczność Gry
Ogólne => Dyskusje ogólne => Wątek zaczęty przez: Pawelk198604 w Czw, 11 Lip 2013, 09:00:53
-
Szukałem na naszej polskiej Wikipedii informacji o tym manewrze. Wiem o co w nim biega wykonywałem go setki razy, ale jestem ciekaw jaka jest polska terminologia.
-
Zwrot grawitacyjny, jak mniemam.
-
tu jest właśnie problem z językiem polskim, bo brakuje w nim wielu technicznych określeń, dlatego że tak na prawdę rzadko jest okazja by ich używać. Ciężko też wymyślić tłumaczenie dla np prograde, circulaization, deorbit. ten sam problem pojawia się też często w innych dziedzinach w których polacy rzadko biorą udział
-
Bo jak wymyślisz własne określenie to profesor Miodek cię wyśmieje razem z resztą polonistów-humanistów którzy wolą najwyraźniej sztuczne obce określenia zamiast pomóc stworzyć nasze.
-
Myślę że takich rzeczy trza byłoby poszukać w książce z teorią astronautyki, w końcu jej podstawy powstały jakieś 100 lat temu i myślę, że takie zwroty powinny mieć odpowiedniki w języku polskim.
Inna sprawa, że wiele z nich będzie bardzo podobna do angielskich, bo te określenia zwykle pochodzą z łaciny. Na przykład "deorbitacja", która funkcjonuje w naszym języku. Retroburn to nie po prostu "Ciąg wsteczny"?
A Wikipedia to bieda jest.
-
Circulaization to znaczy zaokrąglanie.
-
W czasach, kiedy jemy lunch, ogladamy tv, gramy na laptopach, używamy smartfonow, tabletow, palmtopów i powerbookow, po ulicach jeżdżą vany, pickupy i suvy, do burgerow z grilla dodajemy ketchupu a w wolnych chwilach wrzucamy screeny na blogi, pojęcia takie jak gravity turn, czy retrograde w swojej dziedzinie nie wymagają juz zbytnio tłumaczeń.
-
Wszystkie te określenia mają swoje polskie odpowiedniki. To, że ich nie znacie, nie znaczy, że nie istnieją.
-
Nie to bylo sensem mojej wypowiedzi.
-
@up
Ravnarr chyba zwracał się do wszystkich w temacie.
-
O ile dobrze kojarze to Gravity turn oznacza po polsku "Asysta Grawitacyjna"
-
Asysta grawitacyjna to już jest inna rzecz. Według wikipedii różnica polega na tym, że turn zmienia jedynie kierunek poruszana a asysta prędkość obiektu. Z turnem chodzi o to, żeby wykorzystać grawitację obiektu aby skierować nasz wehikuł na odpowiedni tor, asysta wykorzystuje tę siłę aby go przyśpieszyć lub spowolnić.