Autor Wątek: Stephen Baxter - Wyprawa  (Przeczytany 993 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Pon, 26 Lut 2018, 01:07:44

Offline grabek77

 • Plutonowy
 • ***
 • Wiadomości: 323
 • Reputacja: 12
  • Zobacz profil
Stephen Baxter
WYPRAWA
Tytuł oryginału : Voyage
Tłumaczył Paweł Korombel
Wersja angielska 1996
Wersja polska 2003
W roku 1996 dowody życia na Marsie rozbudziły ciekawość naukowców i sprawiły, że zaczęto rozważać zorganizowanie wypraw załogowych na Czerwoną Planetę, niemniej jednak do realizacji tego rodzaju przedsięwzięć jest jeszcze wiele lat, może dziesięcioleci.
Tymczasem NASA mogła posłać astronautów na Marsa już w 1986 roku.  Wyprawa opisuje alternatywną historię; autentyczne wydarzenia do krytycznej chwili, przypadającej na jesień 1963 roku, i następnie biegnące własnym, powieściowym torem.
Niniejsza powieść jest wymysłem autora. Natura opisanych wydarzeń zdecydowała, że pewni ludzie, związani z amerykańskimi misjami załogowymi w kosmos, występują pod prawdziwymi nazwiskami. Wplatając wątek mojej opowieści w tkaninę historii, zastąpiłem kilka osobistości postaciami fikcyjnymi. Pragnę zwrócić zwłaszcza uwagę na fakt, że drugim Amerykaninem na orbicie okołoziemskiej był Scott Carpenter, nie, jak jest to przedstawione w powieści, Chuck Jones, a drugim człowiekiem, który postawił stopę na Księżycu, był Buzz Aldrin, nie Joe Muldoon, jak sugerują opisane niżej wydarzenia. Wszystkie inne postaci są moim wymysłem i jakiekolwiek ich podobieństwo do osób żyjących jest w pełni niezamierzone i przypadkowe.

Jak do tej pory, ludzie nie podjęli wyprawy na Marsa. Ale już w 1969 roku Stany Zjednoczone miały w tym względzie zarówno największe możliwości, jak i chęci.  Rysunki na końcu książki obrazują przebieg takiej wyprawy. W posłowiu przedstawiłem dociekliwym czytelnikom zarys najważniejszych zdarzeń, które sprawiły, że Ameryka odwróciła się od Marsa.
Obecnie mamy rok 1996 i naukowcy na Marsie bardzo by się nam przydali. Mogli się tam znaleźć dziesięć lat wcześniej. Sądzę, że moja książka obrazuje w najbardziej prawdopodobny sposób tamtą, pogrzebaną szansę. W każdym razie dołożyłem wszelkich starań, żeby opisane wydarzenia były na tyle „prawdziwe”, na ile to tylko możliwe.
Tak mogło być.

Aby zobaczyć link - ZAREJESTRUJ SIĘ lub ZALOGUJ SIĘ
« Ostatnia zmiana: Pon, 26 Lut 2018, 01:13:58 wysłana przez grabek77 »
--
Pozdrawiam
Grabek

Czw, 01 Mar 2018, 22:31:11
Odpowiedź #1

Offline Radosz

 • Szeregowy
 • *
 • Wiadomości: 15
 • Reputacja: 0
  • Zobacz profil
Teraz tylko kupić, przeczytać i zrobić w Kerbalach.

Reklama

Odp: Stephen Baxter - Wyprawa
« Odpowiedź #1 dnia: Czw, 01 Mar 2018, 22:31:11 »